« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada skandal: 520 çocuk spor yapamayacak

İstanbul'da, aralarında Darülaceze ile 5 okul spor kulübünün de bulunduğu 13 kulüp, başvuru süresi geçti denilerek mahalli liglere alınmadı.

Murat AKAR
SON GÜNCELLEME

Konu ile ilgili Basketbol İl Temsilciliğinin açıklaması

 

Basketbol İstanbul İl Temsilciliği, liglere katılmak için gerekli başvuruyu geç yaptıkları gerekçesiyle 13 takımı mahalli liglere almadı. Bu 13 takım arasında Darülaceze, okulların spor kulüpleri debulunuyor.

 

Olimpiyatları almak için her türlü sporcuya ihtiyacı olan, yıllardır Spordan Sorumlu bakanların spor kulüplerini arttırma çalışmalarını devam ettirdiği, İl Milli Eğitim Müdürü'nün tüm okulların spor kulüpleri olması için çalıştığı ülkemizde, basketbol il temsilciliği, katılım ücretlerini dahi yatıran tam 13 kulübü liglere almaması geleceğimiz için çok büyük kayıplara yol açabilir.

 

500’DEN FAZLA ÇOCUK SPOR YAPAMAYACAK

 

Liglere katılamayan bu 13 takımdan Darülaceze 4 kategoride, Şişli Spor Kulübü 2 kategoride, İstanbul Basket Spor kulübü 2 kategoride, Avcılar Tanyıldızı Kulübü 2 kategoride mücadele etmek için başvuru yaptı. Her kategoride en az 20'şer sporcusu bulunan bu kulüplere 'başvuru tarihi geçti denilerek' ret cevabı verilmesi ülkemiz sporu adına utanç verici bir durumdur.

 

13 takımın ortalama en az 2 kategoride katılımını düşünürsek 26 takım ve en az 20 sporcudan minimum 520 çocuğumuz basketbol oynamaktan mahrum kalacak.

 

YAZILI AÇIKLAMA

 

İl Temsilcisi Cihat Levent, konuyla ilgili bir internet sitesinde yaptığı açıklamada, liglere katılamayan takımlara ayrıcalık tanımanın eşitlik ilkesine aykırı olacağını bildirdi. İl temsilcisi bu açıklamayı yaptığında kuralar henüz çekilmemişti. Yani hiç bir kulüp için herhangi bir eşitlik ilkesi veya ayrıcalık söz konusu değildi.

 

ŞİŞLİ SPOR KULÜBÜ ERMENİSTAN'DAYDI

 

Görüşlerine başvurduğumuz Şişli Spor Kulübü, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da her 2 yılda bir yapılan spor olimpiyatlarına katılmak için bu şehirde olduklarını, başvurunun son günü sabah saatlerinde Türkiye'ye dönüş yaptıklarını açıkladı. Başvuru için bu kadar katı kuralların uygulanmasının sporcularını ve kendilerini üzdüğünü de söylediler.

 

KATILIM ÜCRETİ 600 TL

 

Kulüplerin aslında en önemli sıkıntıları ise liglere katılım ücretleri. Futbolda 300 TL, voleybolda 100 TL alındığı mahalli liglerde basketboldan niçin 600 TL alındığı kulüpleri rahatsız ediyor. Türlü zorluklarla çocuklarımıza spor yaptırarak iyi bir nesil yetiştirmek isteyen kulüpler-antrenörler bu paraları bazen kendi imkanlarıyla, bazen de tek amacı basketbol oynamak olan sporcu ailelerinden zar zor toplayarak denkleştiriyorlar. Bunu başaramayan ancak spor yapmak isteyen bir çok kulüp ise liglere katılmayı en başından düşünemiyor.

 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KATILMAMIZ GEREK

 

Tek istekleri çocuklarımıza spor yaptırmak, rekabeti yaşatmak, vücut gelişimlerine katkı sağlamak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olan kulüplerimiz, mağduriyetlerinin giderilmesi ve liglere alınmaları için gerekli izinlerin verilmesini istiyor.

 

KATILAMAYAN KULÜPLER

 

Darülaceze, Siyah beyaz, Şişli, Avcılar Tanyıldızı, Robert Kolej, Şehremini Lisesi, İstanbul Basketbol , Beyoğlu, Bahçeşehir Koleji, Eyüboğlu Koleji, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Yeni Nesil.


Bunları da Beğenebilirsiniz