« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada rota cizildi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Basketbolda 1999-2000 sezonunun ligler ve Türkiye Kupası fikstürü belirlendi. Sezon erkekler 1. Ligi'nde 18 Eylül, bayanlarda 1. Ligi'nde ise 2 Ekim'de başlayacak...

Basketbolda 1999-2000 sezonu lig ve kupa fikstürü İstanbul'da çekildi. Erkeklerde 14 takımlı 1. Lig'de ilk yarı 18 Eylül-19 Aralık, ikinci yarı ise ara verilmeden, 25 Aralık-26 Mart tarihlerinde oynanacak. Normal sezonu ilk 10 sırada tamamlayan takımlar play-off oynamaya hak kazanacak. 5 Nisan'da başlayacak play-off'un ilk turunda ligi 7.'lik ile 10.'luk arasında tamamlayan 4 takım mücadele edecek. Play-off 2. turunda ise, ilk turu geçen 2 takımla, normal sezonu ilk 6 sırada kapatan takımlar mücadele edecek.

DAHA FAZLA MAÇ

Normal sezonda son 2 sırayı alan takımlar 2.Lig'e düşerken, getirilen yenilikle, takımların daha fazla maç oynamaları için, ligde birer galibiyet alan takımlar, muhtemel play-off eşleşmesinde seriye 1-1 yerine, 0-0 berabere başlayacak. Play-off grubunda ilk iki tur kazanılmış 3 maç, final turu ise kazanılmış 4 maç üzerinden oynanacak. Bayanlarda 12 takımın yer alacağı 1. Lig'de sezonun ilk yarısı 2 Ekim'de başlayıp, 2 Ocak'ta sona erecek. İkinci yarı ise ara verilmeden 8 Ocak'ta start alarak, 12 Mart'ta bitecek. 22 Mart'ta başlayacak play-off'un ilk turuna ligde ilk 8 sıraya alan takımlar katılacak. Normal lig müsabakaları sonunda son 2 sırayı alan takımlar ise ikinci lige düşecek.

KUPADA STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Erkekler Türkiye Kupası'nda geçen sezon Bölgesel Lig Yükselme Müsabakaları'na katılan 10 takım ile 2.Ligi 11.'lik ile 16.'lık arasında tamamlayan 6 takım 1. turda eşleşti. Erkekler Türkiye Kupası'nda bu sezon yapılan yeni statü değişikliği ile ilk kez 3. turu geçen 8 takım ile geçen sezon 1.Ligi ilk 8 sırada tamamlayan toplam 16 takım, federasyonca belirlenecek 4 il merkezinde 4'erli 4 grupta karşılaşacak. Gruplarında ilk sırayı alacak toplam 4 takım, yine federasyon tarafından belirlenecek bir il merkezinde yarı final ve final maçları oynayacak. Kupada 2. tur maçları 17 Kasım'da, 3. tur maçları ise 22 Aralık'ta tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacak. Grup maçları 29-30 Ocak tarihlerinde, 4'lü final ise 1-2 Nisan'da gerçekleştirilecek.

ALTI TAKIM ÇEKİLDİ

Erkekler 2. Ligi bu sezon kulüplerin bulunduğu coğrafi konumlara göre A ve B olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Normal sezon sonunda gruplarında ilk 8 sırayı alan toplam 16 takım, play-off oynamaya hak kazanacak. Normal sezon bitiminde gruplarında son sırayı alan birer takım düşecek. Bu yıl 28 takımlı planlanan 2.Lig'e Celal Bayar Ünv, Tekirdağ Telekomspor, Samsun DSİ, Ortaköy, Karaman Bifaspor ve İzmir Çakabey Koleji, ligde yer almaya hak kazanmalarına karşın, katılmayacaklarını bildirdi. 2.Ligde sezonu ilk yarısı 25 Eylül-12 Aralık, ikinci yarı ise 8 Ocak-26 Mart tarihleri arasında oynanacak. Play-off ilk tur ilk maçları da 2 Nisan'da başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı Kupası maçları ise erkeklerde TOFAŞ ile Efes Pilsen arasındaki 15 Eylül'de, bayanlarda Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 26 Eylül'de oynanacak.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

İlişkili Haberler