« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada play-off heyecanı

Normal sezonu tamamlanan Beko Basketbol Ligi'nde, şampiyonun belirleneceği Play-Off serisi yarın oynanacak maçlarla başlayacak.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Normal sezonu Fenerbahçe Ülker'in liderliğinde sona eren, Bornova Belediye ve Oyak Renault'un veda ettiği Beko Basketbol Ligi'nde 2010-11 sezonunu şampiyonunun belirleneceği play-off serisi yarın oynanacak maçlarla başlayacak. Sezonu ilk sekiz sırada bitiren; Fenerbahçe Ülker, Banvit, Galatasaray Cafe Crown, Efes Pilsen, Pınar Karşıyaka, Beşiktaş Cola Turka, Olin Edirne ve Antalya Büyükşehir Belediye takımlarının yer aldığı play-off çeyrek final serisi yarın oynanacak 2 karşılaşma ile start alacak.

Play-off çeyrek final serilerinde Fenerbahçe Ülker ile Antalya Büyükşehir Belediye, Banvit ile Olin Edirne, Galatasaray Cafe Crown ile Beşiktaş Cola Turka ve Efes Pilsen ile de Pınar Karşıyaka eşleştiler. Fenerbahçe Ülker-Antalya Büyükşehir Belediyesi serisinin galibi ile Efes Pilsen-Pınar Karşıyaka serisinin galibi ve Banvit-Olin Edirne serisinin galibi ile de Galatasaray Cafe Crown-Beşiktaş Cola Turka serisinin galibi, play-off yarı final mücadelelerinde karşı karşıya gelecekler. Üçe ulaşan takımın tur atlayacağı serilerin tüm maçları Spormax ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.

FENERBAHÇE ÜLKER SERİYE AVANTAJLI BAŞLIYOR

Beko Basketbol Ligi'nde normal sezonu 27 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile lider olarak tamamlayan Fenerbahçe Ülker, sezonu 14 galibiyet ve 16 mağlubiyet ile tamamlayan Antalya Büyükşehir Belediye karşısında çeyrek final serisine avantajlı başlıyor. Rakibini sezon içerisinde 89-77 ve 97-83'lük skorlarla iki kez mağlup etmeyi başaran Sarı Lacivertli ekip, çeyrek final serisine 1-0 öne başlarken, serinin ilk maçını da evinde, Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynayacak. Bu sezon başarılı bir performans ortaya koyan ve son hafta mücadelesinde Galatasaray Cafe Crown'u mağlup ederek play-off'a adını yazdıran Antalya Büyükşehir Belediye ise güçlü rakibi karşısında sürpriz yapma peşinde. Antalya Büyükşehir Belediye Antrenörü Murat Bilge de zor bir seri yaşayacaklarını söylerken, ellerinden gelen mücadeleyi sahaya yansıtacaklarını ve yakaladıkları havayı, play-off'ta da sürdürmek hedefinde olduklarını söyledi.

BANVİT-OLİN EDİRNE SERİSİ ZORLU MAÇLARA SAHNE OLACAK

Ligi, 23 galibiyet ve 7 mağlubiyet ile Fenerbahçe Ülker'in ardından ikinci sırada tamamlayan Banvit ile 17 galibiyet ve 13 mağlubiyet ile yedinci sırada normal sezonu noktalayan Olin Edirne serisinin de birbirinden zorlu maçlara sahne olacağını söylemek şimdiden mümkün. Sezonun ilk devresinde evinde ağırladığı rakibini 70-62 mağlup etmeyi başaran Banvit, ikinci devre ise rakibine 74-60 mağlup olduğu için 0-0 başlayacak olan seride ilk maç Bandırma'da oynanacak. Bu sezon ilk kez mücadele ettiği Beko Basketbol Ligi'nde play-off'a kalarak çok başarılı bir görüntü çizen Olin Edirne, özellikle evinde oynadığı maçlarda tüm rakiplerinin korkulu rüyası olurken, genç bir kadro ile mücadele eden Banvit de, A Milli Takım Antrenörü Orhun Ene yönetiminde çok başarılı bir sezonu geride bıraktı. Banvit Antrenörü Orhun Ene, başlayacak olan çeyrek final serisi öncesinde, Olin Edirne'nin çok zorlu bir rakip olduğuna değinerek, "Olin Edirne karşısında çok zorlu bir seri yaşayacağız. Rakibimizin kolay pes etmeyeceğini biliyoruz. Elimizden geleni yaparak başarılı olmak istiyoruz" derken Olin Edirne antrenörü Gökhan Taştimur da, gidebilecekleri yere kadar gitmek istediklerini söylerken, "Çeyrek finalde ligin en iyi takımlarından birine karşı oynayacağız. Sezon başında amacımız play-off oynayabilmekti. Bu nedenle rakip seçme gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Kendi basketbolumuzu sahaya yansıttığımız sürece hiçbir rakipten çekinmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ÇEYREK FİNALDE DERBİ MÜCADELESİ

Play-off çeyrek final mücadelesinin belki de en zorlu serisi Galatasaray Cafe Crown ile Beşiktaş Cola Turka arasında oynanacak. Ligi 22 galibiyet ve 8 mağlubiyet ile üçüncü sırada noktalayan Galatasaray Cafe Crown ile 19 galibiyet ve 11 mağlubiyet ile normal sezonu altıncı sırada tamamlayan Beşiktaş Cola Turka, çeyrek final serisinde karşı karşıya gelecekler. Rakibini normal sezonda 73-71 ve 81-73'lük skorlarla mağlup eden Galatasaray Cafe Crown seriye 1-0 öne başlarken, serinin ilk maçını da evinde, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynayacak. Türk sporunun iki ezeli rakibinin çeyrek final mücadelesinin, avantaj her ne kadar Sarı Kırmızılı ekipten yana gözükse de, her iki sonuca da açık olduğu ve ezeli rakipler arasındaki maçların havasının çok farklı olduğu da aşikar. Galatasaray Cafe Crown Antrenörü Oktay Mahmuti, başlayacak olan seri öncesi yaptığı değerlendirmede Beko Basketbol Ligi'nin sezon başından beri zorlu maçlara sahne olduğunu ifade ederek, "Play-off'ta bu zorluk seviyesi daha da artacak. Beşiktaş Cola Turka kaliteli oyunculardan kurulu bir ekip, bu nedenle zorlu bir seri oynayacağımızı şimdiden söyleyebilirim" diye konuştu. Beşiktaş Cola Turka Antrenörü Ergin Ataman ise seriye 1-0 geride başlamalarına rağmen, Galatasaray Cafe Crown'u eleyebilecek güçte olduklarını söylerken, çok zorlu bir seri yaşayacaklarını ve yarı finale çıkacak takım olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

EFES PİLSEN-PINAR KARŞIYAKA SERİSİ NEFESLERİ KESECEK

Beko Basketbol Ligi play-off çeyrek final mücadelesinin son serisi ise Efes Pilsen ile Pınar Karşıyaka arasında oynanacak. Beko basketbol Ligi'ni 22 galibiyet ve 8 mağlubiyet ile dördüncü sırada tamamlayan Efes Pilsen ile 21 galibiyet ve 9 mağlubiyet ile beşinci sırada tamamlayan Pınar Karşıyaka arasında oynanacak çeyrek final serisi nefesleri kesecek. Bu sezon beklentilerin altında bir performans sergileyen Efes Pilsen, Ufuk Sarıca'nın antrenörlük görevine gelmesiyle toparlanarak eski günlerine dönerken, sezon başından beri çok istikrarlı bir görüntü çizen ve ligde her takımı en az bir kez mağlup eden Pınar Karşıyaka da en başarılı sezonlarından birini geride bıraktı. Normal sezonda ilk devre İstanbul'da oynanan maçı Efes Pilsen 97-72'lik skorla kazanırken, ikinci devre ise Pınar Karşıyaka 79-71'luk skorla gülen taraf olmuştu. Bu sonuçlarla seri 0-0'lık eşitlikle başlarken, serinin ilk maçı da İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanacak. Efes Pilsen antrenörü Ufuk Sarıca, başlayacak olan çeyrek final serisi öncesi yaptığı açıklamada, yakaladıkları tempo ve başarılı grafiği play-off'larda da sürdürmek istediklerini söylerken, "Pınar Karşıyaka serisi zorlu bir seri olacak. Rakibimiz oynadığı basketbolla bulunduğu yeri hak ediyor. Amacımız iyi basketbol oynayarak bu seriyi geçmek. Bunu da başarabileceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Beko Basketbol Ligi Play-Off maç programı şu şekilde;

11 Mayıs Çarşamba

18:00 Efes Pilsen – Pınar Karşıyaka (Sinan Erdem Spor Salonu) 0-0

20:45 Fenerbahçe Ülker – Antalya Bşb. (Sinan Erdem Spor Salonu) 1-0

12 Mayıs Perşembe

18:00 Banvit – Olin Edirne (Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu) 0-0

20:00 Galatasaray Cafe Crown – Beşiktaş Cola Turka (Abdi İpekçi Spor Salonu) 1-0

13 Mayıs Cuma

18:00 Efes Pilsen – Pınar Karşıyaka (Sinan Erdem Spor Salonu)

14 Mayıs Cumartesi

17:00 Antalya Bşb. – Fenerbahçe Ülker (Antalya Atatürk Spor Salonu)

19:00 Banvit – Olin Edirne (Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu)

15 Mayıs Pazar

Beşiktaş Cola Turka – Galatasaray Cafe Crown (BJK Cola Turka Arena)

16 Mayıs Pazartesi

Pınar Karşıyaka – Efes Pilsen (Karşıyaka Spor Salonu)

Antalya Büyükşehir Belediye – Fenerbahçe Ülker (Antalya Atatürk Spor Salonu) (Gerekirse)

17 Mayıs Salı

Olin Edirne – Banvit (Mimar Sinan Spor Salonu)

Beşiktaş Cola Turka – Galatasaray Cafe Crown (BJK Cola Turka Arena) (Gerekirse)

18 Mayıs Çarşamba

Pınar Karşıyaka – Efes Pilsen (Karşıyaka Spor Salonu) (Gerekirse)

19 Mayıs Perşembe

Olin Edirne – Banvit (Mimar Sinan Spor Salonu) (Gerekirse)

Fenerbahçe Ülker – Antalya Bşb. (Sinan Erdem Spor Salonu) (Gerekirse)

20 Mayıs Cuma

Galatasaray Cafe Crown – Beşiktaş Cola Turka (Abdi İpekçi Spor Salonu) (Gerekirse)

21 Mayıs Cumartesi

Efes Pilsen – Pınar Karşıyaka (Sinan Erdem Spor Salonu) (Gerekirse)

22 Mayıs Pazar

Banvit – Olin Edirne (Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu) (Gerekirse)


Bunları da Beğenebilirsiniz