« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada fikstür belli oldu

Türkiye Basketbol Ligi'nde 2006-2007 sezonunun fikstür çekimi, İstanbul'da yapıldı. Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirilen kura sonucuna göre, ligin ilk haftasında Fenerbahçe Ülker, Pınar Karşıyaka'ya, Efes Pilsen de Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne konuk olacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Geçen sezonun şampiyonu Ülkerspor'un Fenerbahçe ile geniş kapsamlı sponsorluk anlaşması yaptığı ve bu çerçevede Fenerbahçe Ülker adını aldığı bildirilirken, Ülkerspor'un yerine ise ligde bu sezon Alpella takımının yer alacağı kaydedildi. Ayrıca ligden çekilme kararı alan Tuborg Pilsener ve Büyük Kolej takımlarının yerine de OYAK Renault ile Konya Selçuk Üniversitesi ligin yeni takımları oldu.
Türkiye Basketbol Ligi'nin 2006-07 sezonu, 7 Ekim tarihinde başlayacak.

Yapılan kura çekimi sonrası 1. haftanın karşılaşmalarının programı şöyle:
İstanbul Tekelspor-Galatasaray Cafe Crown
Alpella-Beykoz
Beşiktaş Cola Turka-OYAK Renault
Darüşşafaka-Selçuk Üniversitesi
CASA TED Ankara Koleji-Banvitspor
TOFAŞ-Türk Telekomspor
Pınar Karşıyaka-Fenerbahçe Ülker
Mersin Büyükşehir Belediyesi-Efes Pilsen

YABANCI SAYISI 5'E ÇIKTI

Fikstür çekimi öncesi gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan federasyon yönetim kurulu üyesi Jülide Sonat, yeni sezonun zevkli geçeceğini belirterek, “Fenerbahçe Ülker'in Avrupa Ligi'nde mücadele etmesi lige olumlu yansıyacaktır” dedi.

Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy ise ligden çekilen takımların olmasına rağmen yeni gelen ekiplerin heyecan verdiğini ifade ederek, “Türkiye Basketbol Ligi, Avrupa'nın en iyi ligi olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.
Türkiye Basketbol Ligi'ndeki yabancı sayısı, federasyonun aldığı karar doğrultusunda 5'e çıktı.
Yeniliklerle ilgili bilgi veren ligler direktörü Ahmet Araşan, yabancı sayısının 5'e çıktığını dile getirdi.
Araşan, kulüplerin 3 artı 1 ve artı 1 şeklindeki uygulamayla bünyesinde 5 yabancı oyuncu bulundurabileceğini belirterek, “Takımlar her maçta 4 yabancı oyuncuyu oynatabilecek. Bu 4 yabancıyı bünyesindeki 5 oyuncudan seçebilecek” dedi.

Araşan, yeni uygulama hakkında şunları kaydetti: “Salon Uygunluk ve Güvenlik Komitesi oluşturuyoruz. Ayrıca standart anons uygulaması yapacağız. Kulüplerin altyapısından çıkan ancak (A) takımda oynayamayan oyuncuların ikinci ligde yer alması için ikinci lisans uygulaması yapacağız. Yabancı asıllı oyuncular Türk statüsünde oynayabilecek. Türkiye liginde 3 yıl oynamış yabancı oyuncu Türk statüsünde Türkiye'deki kariyerine devam edebilecek. Ayrıca bu sezondan itibaren bayanlarda ikinci lig olacak” diye konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2005-2006 sezonu şampiyonu Ülkerspor'un devamı olan Alpella ile Türkiye Kupası'nı müzesine götüren Efes Pilsen arasında oynanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler