« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada Avrupa Kupaları tehlikede

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA), Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) ile birleşmeyi onaylamaması sonrasında yaşananan belirsizlikler nedeniyle Suprolig, Saporta Kupası ve Koraç Kupası gibi Avrupa Kupaları'nın düzenlenmesi tehlikeye girdi.

GSGM'nin elektronik spor dergisi "Sporum.gov.tr"de yer alan habere göre ULEB Ligi'nin kurulmasıyla FIBA yönetiminde de sorunlar yaşandığı, başta FIBA Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel olmak üzere bazı yönetim kurulu üyeleri istifa ettiği kaydedildi.

İstifaların ardından oluşturulan yeni yönetim kurulunda, üyeler, beraberinde yeni kararlara da imza atmaya hazırlanıyor.

Avrupa'da birçok takımın ULEB Ligi'ni tercih etmesinin ardından Suprolig, Saporta Kupası ve Koraç Kupası gibi Avrupa Kupaları'nın düzenlenmesi tehlikeye girdi.

FIBA'nın yeni patronları, Avrupa Kupaları'na yenilikler getirme yönünde adımlar atıyor. Buna göre Avrupa Kupaları'nın son şekli, 7 Temmuz Cumartesi günü yapılacak FIBA toplantısının bitiminde belirlenecek.

Almanya'nın Münih kentinde yapılacak toplantıdan çıkması beklenen muhtemel sonuçlar ise şöyle:

Suprolig kaldırılacak. Saporta Kupası ve Koraç Kupası'nın isimleri Avrupa 1. ve 2. Kupası olarak değiştirilecek.

Kupalar aynen devam ettirilecek. Bu kupalara iştirak edecek takımlar aynı statüye bağlı kalınarak, ULEB Ligi'ne katılmayacak diğertakımlar arasından seçilecek.

Kupalar tamamen ortadan kaldırılacak.

DARÜŞŞAFAKA VE TÜRK TELEKOMSPOR SUPROLİG YOLUNDA

FIBA Toplantısı'ndan devam kararı çıkarsa, lig sıralaması gözönünde bulundurularak, Suprolige, Darüşşafaka ve Türk Telekomspor takımları katılacaklar.

Normal şartlar altında, Saporta Kupası'na katılma haklarının olduğunu, ancak değişim olması halinde Suprolige katılabileceklerini belirten Türk Telekomspor Antrenörü Ercüment Sunter, ''Çok zorlu bir lig olacak'' dedi.

ULEB'in verdiği bilgiye göre lige, İspanya, Yunanistan ve İtalya 4'er, Almanya, Hırvatistan, Yugoslavya, Fransa ve Türkiye 2'şer, Slovenya, Belçika, İngiltere, İsrail, Litvanya, Polonya ve Rusya 1'er takımla katılacak.

İspanya, İtalya ve Yunanistan dışındaki 12 ülkeden 1'er takım, ligbaşlamadan önce eleme maçları yapacak. Buradan gelecek 3 takımla lig 32 takımla oynanmaya başlanacak.

Lig karşılaşmaları, 10 Ekim 2001 ile 5 Mayıs 2002 tarihleri arasında organize edilecek. (aa)


Bunları da Beğenebilirsiniz