« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potada 10 takım Avrupa yolcusu

FIBA ile Euroleague arasındaki gerilim basketbolumuza yaradı.. Turgay Demirel’in Euroleague takımlarıyla görüşme hamlesine Euroleague yönetimi 8 Avrupa kotası olan Türkiye Ligi’ni 4 Euroleague, 4 de Eurocup biletiyle yanıt verdi. TBF’nin de iki takımı EuroChallenge’a gönderme girişimiyle Avrupa’daki temsilci sayımız tarihte ilk kez 10’e çıkacak.

Tolga YENİGÜN
SON GÜNCELLEME

EUROLEAGUE’in Barcelona’da önceki gün yaptığı toplantıdan Türk basketbolu adına devrim gibi bir karar çıkmış, temsilcilerimizden Anadolu Efes, F.Bahçe A, Pınar Karşıyaka B lisansı ve Darüşşafaka Doğuş da wildcard ile Euroleague’in yolunu tutmuş, Trabzonspor MP, Banvit’le wildcard’lı Beşiktaş ve G.Saray ise Eurocup bileti almıştı.

Potada 10 takım Avrupa yolcusu
Türkiye’nin İspanya ile birlikte Euroleague ve Eurocup’a toplamda 8 takım gönderen tek ülke olmasının altında ise FIBA, Euroleague geriliminin yattığı ortaya çıktı.

Potada 10 takım Avrupa yolcusu

EUROLEAGUE’DEN DEMİREL’E KARŞI HAMLE
Bilindiği gibi FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel Avrupa devleriyle görüşerek, onların Euroleaague’den ayrılarak, FIBA’ya bağlı yeni bir Avrupa ligi kurulmasını teklif etti. Bundan rahatsız olan Euroleague yönetimi de Avrupa’ya 8 takım kotası olan Türkiye’nin FIBA organizasyonu EuroChallenge’a takım gönderememesi ya da popüler takım alamaması adına bu çok konuşulan 8 takımlık hamleyi yaptı.

Potada 10 takım Avrupa yolcusu

‘MAÇ TAKVİMİ SIKINTI OLMAZ'
Konuyla ilgili konuştuğumuz TBF Genel Sekreteri Celal Arısan, “Prosedüre göre Türkiye Avrupa’ya 8 takım gönderiyor ama biz iki yıldır bu sayıyı 9’a çıkarmıştık. Gelecek sezon için ise EuroChallenge’a iki temsilcimizi göndererek sayıyı 10’a çıkartabilmek için girişimlere başladık” dedi.
Bir diğer sıkıntı, iki takımın küme düştüğü geri kalan 14 takımın 10’unu Avrupa’da izleyeceğimiz tablonun yanında sıkışık maç takvimi.. EuroChallenge salı, Eurocup çarşamba, Euroleague maçları ise perşembe ve cuma oynanıyor. 10 takımın Avrupa arenasında boy göstereceği Türkiye Ligi’nin sıkışık maç takvimini sorduğumuz Arısan, “Ligin takvimi belli hafta için dolu için bizi büyük sıkıntıya sokmaz” diye konuştu.


EUROCHALLENGE'A 3 ADAY
TBF'nin iki takım göndermek için çalışmalara başladığı EuroChallenge'a Türk Telekom, Royal Halı G.Antep ve Uşak üçlüsünden iki ekip gidecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz