Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Postane restorasyonu mahkemelik

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyoğlu'ndaki tarihi Galatasaray Postanesi'nin ‘‘PTT Müzesi’’ne dönüştürülmesi amacıyla açılan restorasyon ihalesi, yolsuzluk iddiasıyla mahkemelik oldu. İstanbul Avrupa Yakası Posta İşletmesi Başmüdürlüğü kadrosunda görevli, aralarında iki Başmüdür yardımcısının da bulunduğu altı üst düzey teknik personel hakkında memuriyet görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla dava açıldı. Sanıklar restorasyonu yapan müteahhide fazla para ödenmesine sebebiyet vererek kurumu zarara uğrattıkları gerekçesiyle birer yıl hapisleri isteniyor.

  İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün Ankara PTT müze binasının tamir ve bakımı için yaptığı ihaleden vazgeçerek, aynı müteahhit ve şartlar altında Beyoğlu'ndaki tarihi Galatasaray PTT binasını PTT Müzesi'ne dönüştürme kararı aldığı belirtildi. İhale işinin takibiyle İstanbul Avrupa Yakası Posta İşletmesi Başmüdürlüğü kadrosunda teknik personel olarak çalışan sanıklardan oluşan bir komisyon kurulduğu, iş sonunda bazı usulsüzlükler olduğu iddiası üzerine müfettiş incelemesi yaptırıldığı kaydedildi.

  İnceleme raporunda, tarihi binanın restorasyonunda kullanılan malzemenin satın alınmasında kontrol ve araştırma yapmakla görevli teknik kadronun, fiyat araştırması yapmadan yüksek fiyattan gösterilen malzemenin bedelinin ödenmesi için hakediş raporlarını imzaladıkları öne sürüldü.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı