ANKARA HABERLERİ

Postacıya aşı yerine maske

Hürriyet Haber
20.11.2009 - 00:00Son Güncelleme : 19.11.2009 - 20:56

Postacıların domuz gribi riskine karşı aşılanması talebi, sınırlı sayıdaki aşı nedeniyle kabul edilmedi. PTT, personele maske dağıtılmasını kararlaştırdı.

Hürriyet Haber

Türk Haber-Sen’in, domuz gribi riskine karşı posta dağıtıcıları ve gişe memurlarının aşılanması talebine, PTT Genel Müdürlüğünden yanıt geldi.

Genel Müdürlüğün sendikaya gönderdiği yazıda, sendikanın, posta dağıtıcıları ile gişe memurlarının dünyada hızla yayılan H1N1 virüsüne karşı risk grubunda yer almasından dolayı aşı yaptırılması yönünde girişimde bulunulup bulunulmadığı yönündeki talebinin incelendiği bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğünce konuyla ilgili yapılan toplantılarda, kurumun uzman hekimlerinin PTT çalışanlarının durumunu gündeme getirdiği belirtilen yazıda, ancak Sağlık Bakanlığınca ithal edilen sınırlı sayıdaki aşının öncelikle sağlık çalışanlarına, hamilelere, çocuklara, hacı adaylarına ve bu hastalığa karşı bağışıklığı düşük olan hastalara yapılacağının bildirildiği ifade edildi.

Yazıda, bu aşamada yapılacaklarla ilgili personelin bir tebliğ ile bilgilendirildiği kaydedildi.

Tebliğe göre, iş yerlerinde olası grip ve domuz gribi vakalarıyla daha etkin mücadele edebilmek amacıyla yapılması gerekenler sıralandı.

Hassasiyetle ilgilenin

Grip belirtisi gösteren personelin yayılmayı önlemek amacıyla maske takarak çalışması esas olduğundan her başmüdürlükçe ödenek istenerek personel sayısı kadar koruyucu maske alınması ve personele dağıtılması sağlanacaktır.

İş yerimizde genel temizlik kurallarına azami dikkat edilerek, lavabolar gibi yakın temasın mevcut olduğu yerler başta olmak üzere tüm yerlerin zeminleri, kapı kolları ve musluklarının dezenfekte edici malzeme ile temizlenerek, personelin sıvı sabun kullanımı ve hijyen kurallarına uygun davranması sağlanacaktır.

Domuz gribi ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı tarafından kuruluşa gönderilen sunu, başmüdürlüklerce personelin bilgilendirilmesi amacıyla kullanılacak. Sağlık Bakanlığı, valilikler ve il sağlık müdürlüklerinin yapmış olduğu uyarılar takip edilecek ve bu konuda azami hassasiyet gösterilecek.

Personelin bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne ve babalarıyla da aynı hassasiyetle ilgilenmeleri kendileri ve toplum sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Postacıya aşı yerine maske haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı