Ege Haberleri

  Poşetsiz kent seferberliği

  Coşkun YAMAN, (DHA)
  10.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir’de 5 Haziran’dan itibaren naylon poşet kullanımı yasaklanıyor. Kent Konseyi, bioçözünür poşet ve çevreci çanta dağıtarak esnafla halkı bilgilendiriyor. Bu çalışmaya öğrenciler de destek veriyor.

  BALIKESİR Kent Konseyi’nin ‘çevreci çantalar’ projesine bir destek de Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlköğretim Okulu’ndan geldi. Eğitim kurumunun 16 öğrencisinden oluşan çevre timi, Kent Konseyi Başkanı Yusuf Özenç, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu ve Temizlik İşleri Müdürü Hüseyin Turan’la birlikte Bahçelievler Mahallesi’nde kurulan pazarda esnafa ve vatandaşlara bioçözünür poşet ve çevreci çanta dağıttı.

  Mesaj da verdiler

  Küçükler, hem pazarcılara hem de alışverişe gelen vatandaşlara naylon poşet kullanımının doğaya ve toplum sağlığına verdiği zararları anlattı. Öğrenciler ambalaj kağıdından yapılmış giysileri ve ellerinde taşıdıkları “Poşete hayır, kese kağıdına evet”, “Temizlik saygı işidir, başaran çağdaş kişidir”, “İstiyorsan temiz dünya, çöplerini at kutuya” yazılı dövizlerle de çevre konusuna dikkat çekti.

  5 Haziran’da yasak

  Balıkesir Belediye Meclisi ocakta aldığı bir kararla kentte siyah poşet kullanımını yasaklamıştı. Meclis kararına göre 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden itibaren Balıkesir’de poşet kullanımını sona erecek. Belediye Başkanı MHP’li İsmail Ok da geçtiğimiz günlerde Cumartesi Pazarı’nda bioçözünür poşet ve çevreci çanta dağıtmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı