AYDIN HABERLERİ

Posacı; "Dünyada Her 9 Kişiden Biri Açlıkla Boğuşuyor"

IHA
16.10.2015 - 15:56Son Güncelleme : 16.10.2015 - 15:57

AYDIN ZİRAAT ODASI BAŞKANI RIZA POSACI, 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ'NÜ KUTLADI

IHA

Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda gıda konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, yaptığı açıklamada, 16 Ekim’de birçok ülkede eş zamanlı olarak kutlanan Dünya Gıda Günü’nün, dünyamızda yaşanan açlığa ve insanlığın en temel ihtiyacı olan gıda üretimine ve gıda güvencesine dikkati çekmek amacını taşıdığını belirtti. Posacı, iklim değişikliği ve kuraklık gibi doğal afetlerin yanı sıra gelişmiş ülkelerin tarımsal ürün ticaretindeki korumacı politikaları, gıdaya olan talebin artması, tarımda girdi fiyatlarının yükselmesi, tarım sektörüne yeterli yatırımın yapılmaması, tarım ürünlerinin biyoyakıt üretiminde kullanılması gibi birçok etkenin dünyada açlık ve yetersiz beslenmeye neden olduğunu vurguladı.
Gıdaya erişim hakkının, dini, cinsiyeti, dili, rengi, milliyeti ne olursa olsun her insanın en temel hakkı olduğunu bildiren Posacı "Her insan her zaman kaliteli ve yeterli miktarda, ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı gıdaya ulaşabilmelidir. Buna rağmen, 795 milyon insanın aç olduğu dünyada her 9 kişiden 1’i açlık çekiyor, 5 yaş altı her 3 çocuktan 1’i yeterli düzeyde gelişemiyor. Bu durum 21’inci yüzyıla yakışmıyor. Dünyada yaklaşık 795 milyon insan yaşamını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu gıdayı yeterli düzeyde alamıyor, yetersiz beslenme mevcut. Açlıkla mücadelede yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar verse de yine de dünyadaki her 9 kişiden 1’i açlık çekmektedir. Dünyada 5 yaş altı her 3 çocuktan 1’i yeterli düzeyde gelişememektedir” dedi.
POSACI; "SADECE GIDA ŞİRKETLERİNE SIRT DAYAMAYARAK, AİLE ÇİFTÇİLİĞİNE DE ÖNEM VERİLMELİ"
Açlık ve yoksullukla mücadele, gıda güvenliğinin ve beslenmenin sağlanması, geçimin kolaylaştırılması ve doğal kaynakların yönetimi, çevrenin korunması ve özellikle de kırsal alanlarda sürdürülebilir kalkınmayla kırsal refahın artırılması son derece önemli olduğunu belirten Posacı, "Kırsalda bu öğelerin sağlanması için gıda güvencesinin devamı açısından aile çiftçiliğinin vazgeçilmez bir konumda olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kırsal refahın artırılmasında önceliğimiz aile çiftçiliğimizi desteklemek olmalıdır. Zira büyük tarım işletmeleri, tek başlarına ülkemizin gıda güvencesini sağlayamazlar. Kar etmek esas amaçları olması nedeniyle yeterince kar elde edemedikleri durumda tarımdan çıkarlar. Sadece dünya piyasalarına dönük ve tek ürüne dayalı üretim yapan büyük uluslararası firmalar tek başına, tarım için büyük risktir. Bunun örnekleri, Afrika, Latin Amerika, Güney Asya ülkelerinde görülmüştür. Tek ürüne dayalı üretim, bu ülkelerde açlık ve yetersiz beslenmenin ana nedenlerinden biridir. Tarımsal üretimin artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi için öncelikle kararlı politikalar izlenmeli ve uygulanan politikalar tarımın sürdürülebilirliğini sağlamaya odaklanmalıdır" diye konuştu.
Posacı, ülkemizin gıda güvencesinin sağlanması, toplumun, gençlerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı ve kaliteli beslenmesi, tarımımızın uluslararası alanda rekabet edebilecek doğrultuda sürdürülebilir bir şekilde gelişebilmesi için Aydın Ziraat Odaları olarak her türlü olumlu katkıyı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Posacı; "Dünyada Her 9 Kişiden Biri Açlıkla Boğuşuyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Posacı; "Dünyada Her 9 Kişiden Biri Açlıkla Boğuşuyor" haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı