POS’a görüntünün yanına cıngıl da eklendi, tüm dünyaya pazarlanacak

Nilgün KARATAŞ
30 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ağustos 2009 - 00:10

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de POS (Satış noktası terminali) pazarının büyük oyuncularından biri olan Ingenico, POS’ları reklam mecrasına çevirdi.

Bir süre önce görüntülü POS’u deneyen Ingenico şimdi de buna sesi ekledi. Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal, “MP3 ses kutusu sayesinde, kasadaki POS’tan reklam müziği de yükselecek” derken, bu teknolojiyi Türkiye’de geliştirdiklerini, Ingenico’nun bunu diğer ülkelere de yaygınlaşlaştıracağını açıkladı.

Karar anında devrede

Hızlı internet altyapısının yaygınlaşmasıyla veri iletiminde önemli bir hız kazanan POS terminallerinin, pazarlama alanında yeni bir mecra olarak kullanılmasına ilişkin Sidal, şu bilgileri verdi: “Yeni nesil POS cihazları, müşteriye satın alma kararına en yakın olduğu noktada, yani alışveriş ve ödeme sırasında ulaşılıyor. Ürünler kasadan geçerken, müşteri POS üzerinde dönen reklam filmlerini izleyebiliyor. Bunun yanında kişiye özel kampanyalarla, anında indirim, hediye çeki gibi promosyonlar da mümkün. Ingenico Türkiye Ar-Ge ekibinin geliştirdiği MP3 ses kutusu sayesinde, POS’lar bir MP3 çalar ile aynı güçte, ses yayını yapabilecek. Geliştirilen bu kutu, Ingenico’da bir ilk. Fransa’daki merkez ofisin, bu kutuyu alarak, dünyaya açması da gündemde.”

Müşteriye sürpriz

Yeni sistem POS’lar ile müşteriye sürprizler yapılabileceğini de dile getiren Sidal, sözlerine şöyle devam etti: “Ödeme sırasında POS müşteriyi tanıyacak, örneğin doğum gününü sesli olarak kutlayıp, hemen alışverişte kullanabileceği puan hediye etmesi gibi sürprizlerle de karşılaşacak. Bu uygulamadan, bankaların yanı sıra, farklı markalar ve üye işyerleri de yararlanacak. Bu POS’lar renkli ekranlarıyla diğer POS’lara göre kampanyaları için de avantaj yaratacak. Görüntülü POS, geçtiğimiz günlerde Garanti Bankası tarafından, Rock’n Coke’ta kullanıldı. Görüntülü ve sesli POS’lar için halen diğer görüşmeler sürüyor.”

Bir POS’tan 15 bankaya hizmet devri başladı

INGENICO’nun daha önce aynı POS üzerinden 9 bankaya hizmet verebilen sistemler kurduğunu (Metro ve Real Market) hatırlatan Alpay Sidal, şimdi banka sayısını 15’e çıkardıklarını açıkladı. Sidal, bu konudaki ilk uygulamaları da Türkiye’de ilk mağazasını ekimde İzmir’de açmaya hazırlanan elektronik perakende devi Best Buy ve Türkiye’nin önde gelen bilgisayar dağıtıcılarından biri olan Arena Bilgisayar için yaptıklarını, şu anda bu şirketin ödeme altyapısını kurduklarını açıkladı. Bu rakamın kart pazarının yaklaşık yüzde 95’ine tek bir POS üzerinden hizmek vermek anlamına geldiğini söyleyen Sidal, ortak POS kullanımına verdikleri desteği ise “Biz aynı zamanda yazılımcıyız, bankaların çözüm ortağıyız” diye açıkladı.

Türkiye Ingenico’nun yazılım merkezi olacak

MERKEZİ Fransa’da bulunan Ingenico, ödeme sistemlerinde bugün dünyada 15 milyon adet terminale sahip. 21 ülkede, 2 bin 500 çalışan ile faaliyet gösteriyor. 728 milyon Euro’luk cirosu ile konusunda lider. Dünyanın birçok önemli ülkesinde de pazar lideri.. Ingenico Türkiye Ingenico’nun global satışlarının yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Pazarda kurulu olan POS sayısı 1 milyon 100 bin. Bu rakam, Türkiye’de 2005 yılından itibaren satılan POS’ları ifade ediyor. Pazarın yarısına hakim olan şirket, 108 çalışanla, Türkiye pazarında 20 bankaya hizmet veriyor. 10 ülke bağlı olduğu Ingenico Türkiye’nin, Fransa tarafından ‘yazılım merkezi’ olarak konumlandırılması da gündemde.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı