Dünya Haberleri

DÜNYA

  Portekiz Kosova'yı tanıdığını resmen bildirdi

  A.A.
  09 Ekim 2008 - 13:00Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 13:00

  AB üyesi Portekiz, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdığını resmen bildirdi.

  Kosova basını, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado'nun, ülkesinin Kosova Cumhuriyeti'ni resmen tanıma kararını açıklarken, Portekiz'in çıkarları doğrultusunda böyle bir karar aldığına dikkati çektiğini duyurdu.

  Kosova Dışişleri Bakanlığı, Portekiz'in Kosova Cumhuriyetini 7 Ekim 2008 tarihinden itibaren tanıdığını resmen bildirdiğini kaydetti.
  Kosova Başbakanı Haşim Taçi, bunun AB ve NATO tarafından gelen çok yönlü desteğin ifadesi olduğunu ve en kısa zamanda başka ülkelerin de Kosova Cumhuriyeti'ni tanımalarını beklediklerini söyledi.

  Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülke sayısı 48'e ulaştı. AB'den sadece İspanya, Slovakya, Romanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi Kosova'yı tanımadı.

  Kosova'nın bağımsızlığını komşuları Makedonya ile Karadağ da hala tanımadılar. Türkiye, Kosova'yı tanıyan ilk ülkeler arasında yer alıyor.

  Bu arada, Romanya ve Slovakya'nın Kosova pasaportlarını tanıdıkları bildirildi. Kosova Başbakanı Taçi, hükümet toplantısında, bu iki ülkenin Kosova pasaportlarını tanıdıklarını belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı