ANTALYA HABERLERİ

'Portakal üreticisinin yüzü güldü'

DHA
29.03.2017 - 14:00Son Güncelleme :
DHA

 

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA) - FİNİKE Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, narenciye üreticisinin son 10 yıldır ilk kez sezonu mutlu kapattığını söyledi.

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, narenciye sezonunu değerlendirdi. 15 Kasım'da kalitesine göre 80 kuruş ile 1 liradan sezonu açan üreticinin 1.5-2 liradan sezonu kapamaya hazırlandığını söyledi. Portakal rekoltesinin ortalama 200 bin ton olduğunu belirten Sarıçobanoğlu, üretimin bu sezon yaklaşık 140-150 bin ton civarında gerçekleştiğini kaydetti.

Sezonun 15-20 gün içinde biteceğini belirten Sarıçobanoğlu, son 10 yıldır ilk kez üreticinin yüzünün güldüğünü aktardı. Üreticinin elindeki ürünü sattığını, tüccarın elinde de çok fazla kalmadığını belirten Sarıçobanoğlu, ihracat kapsının açık olmasının da sezonun iyi gitmesinde etkili olduğunu vurguladı. Sarıçobanoğlu, "Geçen yıllarda üreticinin elinden düşük fiyatla çıkan Finike portakalı tüketiciye 3-4 liradan ulaşıyordu. Bu sezon aracı firmalar az kazandı. Dolayısıyla tüketici yine aynı fiyata portakal yiyebildi. Ayrıca bu yıl sadece narenciye üreticisi değil sebze üreticisinin de yüzü güldü" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 'Portakal üreticisinin yüzü güldü' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Portakal üreticisinin yüzü güldü' haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı