DÜZCE HABERLERİ

Porsuk Ağacı Çalıştayı Devam Ediyor

IHA
02.10.2015 - 13:38Son Güncelleme :

DÜZCE ÜNİVERSİTESİNDE PORSUK AĞACI ÇALIŞTAYI SÜRÜYOR.

IHA

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Porsuk Ağacı Çalıştayı Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen oturumlarla devam etti.
İngilizce olarak gerçekleştirilen uluslararası çalıştayın ikinci gününde, Bolu ve Düzce illerindeki anıtsal Avrupa porsuk ağaçları, İran’daki porsuk ağaçları, Avrupa porsuk ağacı ve diğer odunsu türlerin tarihi ve anatomisi, porsuk ağacının büyümesi ve iklim değişikliğine karşı potansiyel etkilerinin yanı sıra anıt ağaçların belirlenmesi, tescili, bakımı ve korunması konularında yerli ve yabancı uzmanlar yaptıkları sunumlarla bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktardı.
İkinci bölümde Türkiye’nin; flora ve bitki çeşitliliği, biyolojik zenginliği, Avrupa kıtasındaki (Istranca Dağı’ndaki) porsuk ağacı ve bitki çeşitliliği ile Ankara’nın tehlike altındaki bitkileri konularında dinleyiciler bilgilendirildi. Sabah oturumunun son konuşmacısı olan Radyasyon Onkolojisi alanından Prof. Dr. Yavuz Dizdar, kanser ve porsuk ağacının kanser tedavisinde kullanılma süreciyle ilgili önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı.
Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran’ın oturum başkanlığını yaptığı çalıştayın öğleden sonraki bölümünde, porsuk ağacının sanatsal ve kültürel boyutu ile Prusias ad Hypium sikkeleri ışığında Antik Çağ’da Düzce’de tarım ve ticaret konularında değerlendirmelerde bulunuldu.
1.Uluslararası Porsuk Ağacı Çalıştayı, Konuralp Müzesi’ne ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki en yaşlı porsuk ağacı ekosistemlerine gerçekleştirilecek gezi programlarıyla sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Porsuk Ağacı Çalıştayı Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 13 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Porsuk Ağacı Çalıştayı Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:55
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı