Poroşenko: Ruslar topraklarımızda

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
29 Ağustos 2014 - 16:44Son Güncelleme : 29 Ağustos 2014 - 16:48

UKRAYNA Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “Rus ordusu topraklarımıza girmiş bulunuyor” diyerek devlet başkanlığının resmi internet sitesinde işgal altında olduklarını açıkladı.

“Ülkemizin doğusunda durum hızla kötüleşiyor” diyen Poroşenko, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırırken Ukrayna’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT) örgütü heyeti de Rusya’nın faaliyetlerini doğrulayan bir açıklama yaptı. AGİT heyeti, Novoazovsk ve birkaç kentin daha Rus güçleri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

NATO’nun Belçika’daki merkezinden bir yetkili, “1000’in üzerinde Rus gücünün Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini düşünüyoruz. Rusya yanlılarını destekliyorlar ve onlarla birlikte savaşıyorlar” diyerek Poroşenko’nun açıklamalarını destekledi.

MOSKOVA: ASKERİMİZ YOK

Tüm bu gelişmelere Rusya’dan ise geçiştirici olarak nitelendirilen bir karşılık geldi. AGİT temas grubunda Rusya’yı temsil eden yetkili Andrey Kelin, “Rus birlikleri Ukrayna içindeki ihtilâfta rol almıyor. Orada askerimiz bulunmuyor” diyerek ilk tepkiyi verdi. Bizzat Ukrayna Devlet Başkanlığı sitesindeki Poroşenko imzalı açıklamaya ilk karşılığın denk olmayan bir yetkiliden gelmesi dikkat çekti. Bu alt düzey yanıtın ardından Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov ise, “Açıklama yapacak durumda değilim. Belki akşama bir beyanda bulunabilirim” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı