Dünya Haberleri

  Poroşenko: Ruslar topraklarımızda

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  29.08.2014 - 01:00 | Son Güncelleme:

  UKRAYNA Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “Rus ordusu topraklarımıza girmiş bulunuyor” diyerek devlet başkanlığının resmi internet sitesinde işgal altında olduklarını açıkladı.

  “Ülkemizin doğusunda durum hızla kötüleşiyor” diyen Poroşenko, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırırken Ukrayna’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT) örgütü heyeti de Rusya’nın faaliyetlerini doğrulayan bir açıklama yaptı. AGİT heyeti, Novoazovsk ve birkaç kentin daha Rus güçleri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

  NATO: 1000 RUS ASKERİ VAR

  Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün (NATO) Belçika’daki merkezinden bir yetkili, “1000’in üzerinde Rus gücünün Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini düşünüyoruz. Rusya yanlılarını destekliyorlar ve onlarla birlikte savaşıyorlar” diyerek Poroşenko’nun açıklamalarını destekledi. Yine Reuters’ın bölgedeki muhabiri birçok zırhlı aracın, aralarında yüzünden yaralanmış birinin de bulunduğu birçok yüzü toza bulanmış silahlı güçle birlikte Rusya bozkırlarından Ukrayna sınırlarına doğru girdiğini gördüğünü aktardı. Tüm bu gelişmelere Rusya’dan ise geçiştirici olarak nitelendirilen bir karşılık geldi. AGİT temas grubunda Rusya’yı temsil eden yetkili Andrey Kelin, “Rus birlikleri Ukrayna içindeki ihtilâfta rol almıyor. Orada askerimiz bulunmuyor” diyerek ilk tepkiyi verdi. Bizzat Ukrayna Devlet Başkanlığı sitesindeki Poroşenko imzalı açıklamaya ilk karşılığın denk olmayan bir yetkiliden gelmesi dikkat çekti.

  AYRILIKÇILARDAN İTİRAF

  Öte yandan, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesindeki Rusya yanlılarının lideri Aleksander Zaharçenko, Kiev yönetimine karşı yanlarında Rus askerlerinin de savaştığını ilk defa itiraf etti. Önceki akşam Rusya’nın Russia-24 kanalına konuşan Zaharçenko, “Ancak onlar bizim yardımımıza Moskova gönderdiği için değil, yaz tatillerini plajda geçirmek yerine, kardeş olarak gördükleri bizlere yardım etmeyi tercih ettikleri için geliyor. Rusya’dan yardımımıza gelen savaşçı sayısı üç ila dört bin civarında” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı