Dünya Haberleri

  Popstar vakti baskın

  Hürriyet Haber
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sri Lanka’daki ayrılıkçı terör örgütü Tamil Kaplanları’nın bir intihar timi ve iki hafif uçakla yaptığı üs baskınında 13 askerin ölmesi üzerine soruşturma açıldı.

  Popstar yayını sırasında nöbetçi kulübelerinin boş bırakılması sonucu askerlerin gafil avlanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

  SRİ Lanka’da ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütüne mensup intihar bombacıları önceki gün bir askeri üsse baskın düzenledi. 21 intihar bombacısının yanı sıra 13 asker öldü, aralarında casus uçağın da bulunduğu askeri uçaklar zarar gördü. Sri Lanka Ordusu, ’Popstar’ yarışmasının yayını sırasında yaşanan baskının ardından iki olay arasında bağlantı olup olmadığını ortaya çıkarmak için soruşturma başlattı. Komuta kademelerinde de bazı değişiklikler yapıldı.

  "Kara Kaplan" diye anılan 21 kişilik intihar timi, önceki gün sabaha karşı ülkenin kuzeyindeki Anuradhapura üssüne sızmayı başardı. Komando tarzı eylemi gerçekleştirmek için saldırganların üç ile dört saat önceden pusuya yatmış olması gerektiğini belirten askeri yetkililer, ayrılıkçı gerillaların televizyon programı yüzünden nöbetçi kulübelerinde yaşanan boşluklardan faydalanmış olabileceğini belirtti.

  Askeri yetkili, "Sirasa Super Star yarışması sırasında harekete geçmiş olabilirler. Nöbetçi kulübelerinde televizyon yok, ancak kulübelerde ihmal var mı araştırıyoruz" dedi. Üç kat dikenli telle korunan üs, adanın en güvenli askeri üssü olarak kabul ediliyordu. Üçü kadın olan Tamil Kaplanları’nın üzerinde askeri üniforma bulunduğu, bu sayede de karargaha rahatlıkla sızmış olabileceği kaydediliyor. Eylemde ölen intihar timinin çıplak cesetleri, önceki gün kamyonlarla sokaklarda gezdirildi.

  Başkent Colombo’nun 210 km kuzeyinde bulunan askeri üs, Tamil Elam Özgürlük Kaplanları’nın kontrol ettiği ülkenin kuzeyindeki topraklara da 60 km mesafede. Tamil gerillaları, 1983 yılından bu yana Tamil azınlığına bağımsızlık verilmesi için mücadele ediyor. Çoğunlukta olan Sinhaleler ile Tamiller arasında süren kavgada şimdiye kadar 70 binden fazla kişi öldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı