Gündem Haberleri

  Poposu hoş gerisi boş kadınlar işe alınıyor

  Hürriyet Haber
  08.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  BBC'nin kıdemli kadın habercilerinden Kate Adie'nin ‘‘yüzü ve poposu hoş, gerisi boş kadınlar işe alınıyor’’ diye çalıştığı müesseseyi suçlaması İngiliz basınında tartışma yarattı. Kimine göre, 56 yaşındaki Adie, yaşı ilerlediği için hemcinslerini kıskanıyor, kimine göre ise kadınlar gerçekten de cinsiyetlerini habercilikte avantaja dönüştürüyor.

  ‘‘Korseden Kamuflaja’’ isimli ilginiç bir kitabın da yazarı olan Kate Adie, İngiliz medya dünyasını karıştırdı. ‘‘Yüzü ve poposu hoş, gerisi boş kadınlar işe alınıyor’’ diyerek meslektaşlarını kızdıran Adie, geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Ortadoğu'ya yapacağı ziyaretle ilgili planın ayrıntılarını yazınca da tepki toplamıştı. Ancak ‘‘eski moda bir gazeteci’’ olduğunu söyleyen Kate Adie, haberlerin hoş yüzler ve içeriği olmayan söylentilerle sulandırılmasını içine sindiremediğini belirtti. Bunun üzerine, İngiliz basını Kate Adie'in sözlerine taraftar olanlar ve olmayanlar tarzında ikiye bölündü.

  Gazeteler, Kate Adie'nin 1970'li yıllarda çekilmiş mini etekli fotoğraflarıyla, geçtiğimiz günlerde Umman'da çekilen fotoğraflarını yan yana koyarak popo tartışmasına yer verdiler. İngiliz The Times Gazetesi, ‘‘Büyük popo savaşı’’ diyerek, ‘‘Adie ilk kez insancıl yüzünü gösteriyor: Yaşlanmaktan endişe duyan biri gibi davranıyor’’ yorumunu yaptı.

  Gazete, birçok savaş bölgesinde görev alan, hatta Tiananmen Meydanı'nda merminin sıyırıp geçtiği Kate Adie için ‘‘kadın televizyoncuların görünüşleri nedeniyle de tercih edildiğini bilecek yeterli zekáya sahip bir haberci’’ olduğunu belirtti. Daily Telegraph Gazetesi'ne göre, BBC geçtiğimiz dönemde Afganistan ya da diğer bölgelere giden kadın habercilere ortama uygun giyinmelerini öğretmek için Amerikalı bir imaj uzmanı bile tuttu. BBC ise hoş yüzlerin ve kamera önündeki rol yeteneğinin haberi tamamladığı yolundaki iddialara karşı çıkıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı