Gündem Haberleri

  'Popomu elledi' savunması, cinayete tahrik nedeni sayıldı

  Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)
  14.09.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  ADANA’da arkadaşı 49 yaşındaki Osman Salih Savaşoğlu’nun kafasına tabancayla ateş edip, bıçakla boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan özel güvenlik görevlisi 34 yaşındaki İ. U., "Popomu elledi" diye yaptığı savunma sonucunda ’tahrik ve iyi hal’ indiriminden yararlandırılarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Olay, 16 Aralık 2011’de merkez Çukurova İlçesi Topalak Köyü yakınındaki ormanlık alanda meydana geldi. Osman Salih Savaşoğlu’nu tabanca ve bıçakla öldürülmüş halde bulan köylüler, durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ekipleri, şüpheliyi yakalamak için öldürülen Savaşoğlu’nun cep telefonu dokümanlarını inceledi. Savaşoğlu’nun en son özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşı İ. U. ile görüştüğü saptandı. Gözaltına alınan İ. U., Savaşoğlu’nun arkadaşı olduğunu, en son olayın olduğu gün telefonla görüştüğünü, ancak buluşmadıklarını iddia etti. Vahşi cinayetin yaşandığı bölgede bulunan restoran ve işyerlerinin güvenlik kameralarındaki görüntüleri tek tek inceleyen jandarma ekipleri, İ. U.ile Savaşoğlu’nun birlikte yürürken görüntülerini buldu. Bu görüntüler üzerine İ. U. suçunu itiraf etti. Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan İ. U. hakkında, ’kasten öldürme’ suçundan ömür boyu, ’hırsızlık’ suçundan ise 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  ’POPOMU ELLEYİP, SENİ ARZULUYORUM DEDİ’

  Adana 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık İ. U., Osman Salih Savaşoğlu ile 4 yıl önce tanıştıklarını belirterek olayı şöyle anlattı:

  "Kendisiyle normal bir arkadaşlığımız vardı. Olay günü gezmek için ormanlık alana gittik. Giderken de aldığımız biraları içtik. Olay yerine geldiğimizde çevreden şişe toplayıp bana ait tabancayla ateş ettik. Sonra benim popomu elleyerek, ’Seni 4 yıldır çok arzuluyorum’ dedi. Ben çok kötü olduğum için onu itekledim. Yerden taş almak için eğilince tabancayla 3 el ateş ettim. Ölmediğini düşünerek bıçakladım."

  ’EŞYALARINI ÇALMADIM, YAKTIM’

  Hırsızlık suçlamasını kabul etmeyen İ. U., "Kimliğini, telefonunu, parasını ve eşyalarını alıp yaktım. Cesedi de orada öyle bıraktım. Daha sonraki günlerde psikolojim bozuldu. Normal davranmaya çalışıp işime devam ettim" dedi.

  Öldürülen Osman Salih Savaşoğlu’nun kardeşi Mustafa Savaşoğlu, sanıktan şikayetçi olduğunu ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

  Mahkeme heyeti, önce ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı sanık İ. U.’nun cezasını, cinayeti tahrik altında işlediğine kanaat getirip, duruşmalardaki iyi halini de gözönünde bulundurarak 15 yıla indirdi. Ayrıca sanık İ. U., ölenin üzerindeki cep telefonu ile parasını çaldığı iddiasıyla 2.5 yıl, ruhsatsız silah taşımaktan da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı