Gündem Haberleri

  Popçu evlenince yoldaş mı oldu

  Hürriyet Haber
  26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın kapalı kutusu Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Jong-un’un evliliği dün ilk kez devlet medyası tarafından teyit edildi.

  Genç liderin uzun bir süredir yanında görüntülenen ve Güney Kore istihbaratının pop yıldızı Hyon Song Wol olduğunu iddia ettiği kadının adı ise “yoldaş Ri Sol Ju” olarak açıklandı.

  Kuzey Kore televizyonunda dün yayınlanan haberde spiker, Kim’in eşi “yoldaş Ri Sol Ju” ile bir eğlence parkının açılışını yaptığını duyurdu. Böylece devlet medyası ilk kez esrarlı kadının Kim Jong-un’un eşi olduğunu duyurmuş oldu. Babası Kim Jong-il’in geçen aralık ayında ölümünün ardından liderliği devralan Kim’in yanındaki kadının eşi, kızkardeşi ya da sevgilisi olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Güney Kore istihbaratı son olarak esrarengiz kadının, Kim’in geçmişte ilişki yaşadığı ancak babası Kim Jong-il’in veto ettiği Hyon Song Wol olduğunu iddia etmişti. Güney Kore istihbarat kaynaklarına göre esrarlı kadın Kuzey Kore’de bir zamanlar halkın çok sevdiği Boçonbo Elektronik Müzik Grubu’nun vokalisti Hyon Song-wol’den başkası değil. Hyon ve grubunun, Kim Jong-un’un başkan olduğu günden beri kamuyoyunda görünmemesi dikkat çekiyordu.

  Hep onun yanında

  İstihbarat kaynaklarına göre Kim Jong-un, tahsil için gittiği İsviçre’den 10 yıl önce döndüğünde Hyon ile ilişkiye başladı. Ancak araya giren babası Kim Jong-il’in emri sonrası ondan ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra Kuzey Kore ordusunda üst düzey bir subayla evlendirilen Hyon Song-wol’ün bir çocuğu olduğu iddia ediliyor. Kısa saçlı, iyi giyimli genç kadın, ilk kez 5 Temmuz’daki bir konserde Kim’in yanında görüntülenmişti. 20’li yaşlardaki kadın, 8 Temmuz’da büyükbabası Kim İl Sung’un anıt mezarını ve 24 Temmuz’da da bir anaokulunu ziyaret eden genç lidere eşlik etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı