Gündem Haberleri

  Pompalıya yasak geri tepti

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İslami terörün gözdesi pompalı tüfekleri yasaklamaya çalışan hükümete, komisyondaki FP-MHP-DYP ittifakı engel oldu. Komisyon, ‘‘silah sanayiine yasak değil, moral vermek gerek’’ diye tasarıyı alt komisyona gönderdi.

  Pompalı tüfeklerin yasaklanmasını amaçlayan yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonda ‘pompalıya teşvik yasası’na dönüşmeye başladı. Pompalı tüfeklerin özellikle İslámi terör amacıyla kullanılmasının yaygınlaşması üzerine 2 yıl önce hazırlanan yasa tasarısı, geçen dönemde komisyonda kabul edilmesine rağmen, seçim nedeniyle Meclis Genel Kurulu'nda görüşülemeden kadük olmuştu.

  Başbakan Bülent Ecevit seçimlerden sonra aynı yasa tasarısını yeniden Meclis'e sunarak pompalıların yasaklanmasını istemişti. Hükümetin tasarısı, dün TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Komisyon toplantısına katılan silah üreticileri, tasarının bu haliyle yasalaşması halinde gelişmekte olan silah sanayinin büyük darbe yiyeceğini savundular.

  FAZİLET SAVUNDU

  Komisyonda FP milletvekilleri, Türk silah sanayinin gelişmesini istemeyen bazı güçlerin, bu tür yasaklarla bunu sağlamaya çalıştığını öne sürdü. FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, ‘‘Silah sanayimiz bu tasarı ile büyük darbe yemiştir. Binlerce çalışan işsiz kalmış, fabrikalar kapanmıştır. Bu kanunun gerekçeleri ortadan kalkmıştır, artık gereği kalmamıştır’’ dedi.

  MHP-DYP DESTEKLEDİ

  MHP Tokat Milletvekili Hasan Hüseyin Balak da benzer görüşü savunarak, komisyonun tasarıyı reddetmesini istedi. Emniyet eski genel müdürü DYP Antalya Milletvekili Kemal Çevik de terör olaylarında kullanılıyor anlayışıyla silah üretimine yasak getirmenin, sorunu çözmeyeceğini savundu. MHP'li Yalçın Kaya da, ‘‘Bugün keleşler ortada dolaşıyor birşey yapamıyoruz. Pompalıyı yasaklamak yanlış olur’’ dedi.

  ANAPLILAR SESSİZ

  DYP Bolu Milletvekili Necmi Hoşver de yasaya karşı çıkarak, silah üreten fabrikaların kapandığını ve binlerce kişinin işsiz kaldığını savundu. Hoşver, ‘‘Biz silah üreticilerimize engel değil, moral vermek zorundayız’’ dedi.

  FP İstanbul Milletvekili Ali Oğuz da yasaya karşı çırarak, ‘‘Bir Karadenizli vatandaşımıza imkán verelim ülkemize top hatta tank bile yapar’’ dedi.

  Bu arada, bu olumlu görüşlere sadece DSP'li Cihan Yazar'dan itiraz geldi. Yazar, pompalılarla avlanmanın yaban hayatını perişan ettiğini belirterek, ‘‘Kimse pompalı tüfekle yapılan avlanmayı savunamaz. Yaban hayatını da korumak zorundayız’’ dedi.

  Komisyonun ANAP'lı üyeleri ise tartışmalar karşısında taraf olmayarak sessiz kaldı. Konuşmalardan sonra tasarı yeniden düzenlenmek amacıyla 5 kişilik alt komisyon oluşturuldu. Alt komisyon, pompalı tüfek üretiminin sürmesini savunan üyelerden seçildi. Tasarı yeniden düzenlenip yeniden komisyona sunulacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı