Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polonya'da Papa'nın ölümüne ağlamadım' tişörtüne yasak

  VARŞOVA (A.A)
  21 Şubat 2006 - 13:40Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 13:41

  Katolik Polonya'da bir üniversite, üzerinde “Papa'nın ölümünden sonra ağlamadım” gibi “kıştırtıcı” sloganların bulunduğu tişörtlerin ifade özgürlüğü adına sergilendiği bir sergiyi yasakladı.

  Rzeczpospolita gazetesinin haberine göre, ülkenin güneydoğusuna düşen Lublin'deki UMCS Üniversitesi'nin rektörü Wieslaw Kaminski, sergi ve tişörtlerin üzerindeki sözlerin, birçok insanın duygu ve inanışına ters düşebileceğini savundu.

  Sergideki tişörtlerin üzerinde, ülkede tabu sayılabilecek ”Eşcinselim”, “AIDS hastasıyım”, “Yahudiyim”, “Arabım”, ”Mastürbasyon yapıyorum” veya “Regl oldum” gibi sloganlar bulunuyordu. Lublin Başpiskoposu Monsenyör Jozef Zycinski, sergiyle ilgili olarak, “Bir tişörtün üzerine (AIDS hastasıyım) veya (Kürtaj yaptırdım) yazmak için tüm insani duyguları kaybetmek gerek” diye konuştu.

  İnsan Hakları İçin Helsinki Uluslararası Federasyonu Polonya Komitesi de, tişört sergisiyle birlikte yapılacak bir film festivalini iptal etti.

  Helsinki Polonya Komitesi Başkanı Marek Antoni Nowicki, serginin amacının Polonya'da ifade özgürlüğü konusunda bir tartışma başlatmak olduğunu belirterek, rektörün yasaklama kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı