Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polonya Türk yatırımcıları bekliyor

  İrem Köker/ VARŞOVA
  13.05.2010 - 10:56 | Son Güncelleme:

  İyilik yap denize at denir ya bu sözün sanki Polonya’da pek geçerliliği yok. Çünkü Polonyalılar, 200 yıl önce Osmanlıların yaptığı jest nedeniyle hala büyük sempati besledikleri Türkleri ülkelerine yatırıma çağırarak, ekonomik kalkınmaya da katkı yapmalarını istiyor.

  Avrupa Birliği'ne (AB) 2004 yılında katılan 10 ülkenin en yoksulu olan Polonya, kalkınma planlarını Birlik bütçesinden aldığı yüklü yardımların üzerine kuruyor. Özellikle çok ciddi altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyan Polonya, halkın tarihsel nedenlerle büyük sempati beslediği Türkiye'den gelecek girişimcilere ve işadamlarına kapısının açık olduğunu söylüyor.

  Bu nedenle AB, 2007-2013 yılı bütçesinde dağıtmayı planladığı fonlardan 67.3 milyar eurosunu Polonya'ya vermeyi öngörüyor. Polonya, bu bütçe döneminde en çok pay alan üye konumunda. Bir önceki bütçe döneminde yani 2004-2006 yılları arasında almış olduğu AB fonu miktarı ise 12.8 milyar euroydu.

  Avrupa Gazetecilik Merkezi tarafından AB fonlarının kullanımı konusunda düzenlenen seminer çerçevesinde bir grup Türk gazeteciyle bir araya gelen Polonya Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Jaroslaw Pawlowski, birincil önceliklerinin altyapı olduğuna dikkat çekti.

  Pawlowski, "Esas önceliğimiz altyapı projeleri. Yeni yolların inşa edilmesi gerekiyor. Yollar ve diğer tüm altyapı oldukça kötü durumda. AB'ye uyum sürecinde bu konuda ciddi iyileşmeler yapıldı. Ancak daha atılması gereken adımlar var" dedi. Müsteşarın verdiği bilgiye göre, Polonya, altyapı projelerinin ardından AB fonlarını insan kaynağının iyileştirilmesi amacıyla kullanmayı hedefliyor.

  Polonya, AB üyesi olduğu 2004'ten bu yana 420 kilometre yeni yol inşa edildi. Polonyalılar, 453 kilometrelik Ankara ile İstanbul arasındaki mesafeden kısa olan bu toplam yeni yol yatırımlarından büyük gurur duyuyor. Ancak daha iyileştirilmesi ve inşa edilmesi gereken kilometrelerce yol var.

  TÜRKİYE'YE SEMPATİ BÜYÜK

  Bazı üye ülkelerin aksine Polonya, Türkiye'nin AB üyeliğine büyük destek veriyor. Polonya'da Türkiye'ye büyük bir ilgi olmasının yanı sıra bazı üniversitelerde bulunan Türkoloji bölümleri nedeniyle Türkçe konuşan ya da öğrenenlere rastlamak da mümkün.

  Türk gazetecileri konuk eden hemen her yetkili, Türklere yönelik sempatinin nedenini anlatmak için Osmanlı döneminden kalma bir hikayeden bahsediyor. Hikayeye göre, Polonya'nın 18'inci yüzyılın sonunda Prusya, Rusya ve Avusturya arasında paylaşılarak üçe bölünmesini tanımayan tek ülke Osmanlı oldu.

  Hatta Osmanlı sadrazamlarının yabancı elçilikleri kabul ettikleri yıllık davetlerde Rusya, Avusturya ve Prusya elçilerine her defasında "Lehistanlı meslektaşınız nerede?" sorusunu yönelttiği belirtiliyor. Bu anekdotun, Polonya'da okullarda okutulan tarih kitaplarında da yer aldığı ifade ediliyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı