Gündem Haberleri

  Polonya Başbakanı Donald Tusk’tan tarihi başarı

  RFE/RL
  10.10.2011 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Polonya Başbakanı Donald Tusk, komünizmin yıkıldığı 1989’dan bu yana iki dönem üst üste başbakanlık yapmaya hak kazanan ilk Polonyalı siyasetçi oldu.

  Tusk’ın lideri olduğu Yurttaş Platformu partisi, dün yapılan parlamento seçimlerinde oyların neredeyse yüzde 40’ını almayı başardı. Tusk’ın en büyük rakibi olarak kabul edilen Yaroslav Kaçinski’nin Hukuk ve Adalet Partisi ise yüzde 30’un biraz üzerine çıkabildi.

   

  Seçimin resmi sonuçları bugün akşam saatlerine kadar açıklanmayacak olsa da, Tusk şimdiden zaferini ilan etti.

   

  Muhafazakar Yurttaş Platformu’nun, seçimlerden yaklaşık yüzde 8 oyla çıkan Köylüler Partisi ile kurduğu koalisyonu yenilemesi bekleniyor.

   

  POLONYA’YI EKONOMİK KRİZ GÖRMEDİ

  İki partili hükümet, Polonya’yı 2008-2009’un ağır ekonomik krizinde ayakta tutmayı başardığı ve Polonya ekonomisi birçok Avrupa ülkesinin aksine resesyona girmediği için kamuoyunda büyük övgü toplamıştı.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile iyi ilişkileri bulunan Tusk, aynı zamanda Polonya eski Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski’nin ölümüne neden olan Rusya’daki uçak kazasına rağmen Moskova ile de güçlü bağlara sahip.

   

  Analistler, seçimlerin en büyük sürprizinin yeni bir liberal oluşum olan Palikot Hareketi’nin yüzde 10 oy alması olduğunu belirtti. Zengin işadamı Janusz Palikot tarafından kurulan parti, Roma Katolik Kilisesi’ni eleştirmesiyle öne çıktı. Eşcinsellerin haklarını ve hafif uyuşturucuların yasallaştırılmasını savunan parti özellikle genç kesimin desteğini aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı