Gündem Haberleri

  Polonya AB’yi nasıl kandırdı?

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 20:43 | Son Güncelleme:

  Duydunuz mu bu hadiseyi? Polonyalılar, AB’ne yanlış bilgi vermişler. Manşette çaprıcı olsun diye ‘kandırdı’ dedim ama, bilerek mi yaptılar, bir Türk büyüğünün dediği gibi ‘sehven yanlışlık’ mı söz konusu, bilemeyeceğim...

  Haberi ben açıkgazete’den okudum. Bizim ıcığımızı cıcığımızı çıkaran Avrupa Birliği, bakın Polonya’ya nasıl “anlayış” göstermiş.

  Aynen aktarıyorum:

  Polonya AB'ye yanlış tercümeyle girmiş

  Alpaslan Düven / Açık Gazete – Polonya

  Polonya Anayasa'sında çok önemli 40 maddenin yanlış tercüme edilerek AB Anayasası’na katıldığı ortaya çıktı...

  Polonya'nın önde gelen gazetelerinden The Warsaw Voice, Polonya Anayasası'nın Polonyalı tercüman tarafından yanlış çevrildiğini ve yanlış haliyle de AB anlaşmasında yer aldığını ortaya çıkardı.

  Gazete, yanlışlığın çok önemli 40 maddede saptandığını vurgulayarak, pek çok imlâ yanlışlıklarının da bulunduğunu yazdı.

  Polonya Anayasa'sının AB Anayasası'nda yanlış tercümeyle yer almaması için girişimlerde bulunulduğunu belirten gazete, AB Dış İlişkiler Sorumlusu Pawel Swieboda'nın skandal olayı doğal karşıladığı(nı) aktardı. Gazete'nin Swieboda'dan yaptığı alıntıya göre İtalya ve Almanya anayasalarında da benzer hatalar yapılmış...

  Gazete ayrıca Polonya Meclisi'nin Şubat'ta konuyu tartışmaya açacağını belirterek, yeniden tercümenin 2-3 ay gibi uzun bir zaman alabileceğini yazdı.

  http://www.acikgazete.com/

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı