Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Politikacı Orhan Pamuk

ORHAN Pamuk’la ilgili ilk yazımı yazıyorum. Yazımın konusu romancı Orhan Pamuk değil. Politikacı Orhan Pamuk.Romancı Orhan Pamuk konusunda, gerekirse, bu sütunda değil edebiyat dergilerinde yazarım. Dileğim, böyle bir zorunluluğun gerekmemesi.

Orhan Pamuk, politika ile ilgilenmediğini söylüyor ama tam anlamıyla  kötü bir politika heveslisi. Çok kötü bir konuşmacı olduğu, düşüncelerini Türkçe dile getirmekte zorlandığı da CNN’de Tayfun Ertan’ın yaptığı özel söyleşi programında ortaya çıktı.

ÇAMAŞIRHANE...

Bu söyleşi kadar ‘çamaşırhane’ zihniyetiyle yapılmış bir TV programı  izlemedim hayatımda. Tayfun Ertan bu söyleşiyi benim TRT Televizyonu’nda yönetici olduğum sırada yapsaydı, inandırıcılıktan uzak olduğu, bir tartışmada açıkça yan tuttuğu, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkıda bulunmadığı, kamuoyunu yanılttığı için yayınlanmasına izin vermezdim.

Tayfun Ertan, Orhan Pamuk’un verdiği yalan-yanlış yanıtları kabul etti. Vole vurması, smaç çakması için durmadan top kaldırdı. Ama sonuçta, bütün desteklemelere karşın Orhan Pamuk kimseyi ikna edemediği gibi aleyhinde düşünenlerin yüzdesi çoğaldı.

TARİHİ BİLMİYOR

Orhan Pamuk İspanyol ABC gazetesinde Ermeni Fesadı konusunda gene konuşuyor:

‘Atatürk’ün cumhuriyeti, daha hızlı ilerlemek için geçmişle yüzleşmek yerine onu unutma yolunu izledi.’ (Hürriyet, 18.10.05) diyor.

Politika heveslisi Orhan Pamuk Cumhuriyet tarihini kesinlikle bilmiyor. Cumhuriyet, ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ilkesi gereği ve komşularıyla barışı yeniden kurmak amacıyla geçmişin yaralarını deşmedi. Türk-Yunan, Türk-Sovyetler dostlukları böyle kuruldu. Orhan Pamuk Atatürk’ün söylev ve demeçlerini okursa bunun belgelerini bulabilir.

Orhan Pamuk devletlerin durmadan kendi geçmişleriyle yüzleştiklerini sanıyor. Hiçbir devlet banka gibi periyodik teftişten geçmez, kendi geçmişiyle yüzleşmez, günah çıkarmaz.

Orhan Pamuk’a göre Batılılaşma programı, bu ulusal, güçlü ve jakoben proje devleti bir korse gibi sıkıyormuş. Orhan Pamuk da Cumhuriyet devrimlerinin tepeden inmeci, halka karşın yapıldığını ima ediyor. Bu basmakalıp varsayımın bir an doğru olduğunu kabul edelim, Avrupa Birliği projesi halkların desteğini almış bir program mı? Anayasası Fransız ve Hollanda halkları tarafından neden kabul edilmedi? Benim kanımca, bir genel referandum yapılsa, Yunan ve Rum nüfus dışında geri kalan bütün halklar AB’yi reddederler.

Orhan Pamuk dürüst olmak istiyorsa, yerel yazar, basın ve yayın örgütlerinin kendisine arka çıkmamasının nedenini düşünmelidir.

AKP İLE CAN CİĞER

Kimileri Orhan Pamuk’u Boris Pasternak ile Aleksandr Soljenitsin’e benzetiyorlar. Nobel Ödülü’nü alan bu iki Rus yazar Sovyet rejimine ve hükümetine karşıydılar. Orhan Pamuk AKP hükümetinin can ciğer kuzu sarması destekçisi. Orhan Pamuk’un sorunu toplumunun kendisi ve tarihiyle. İslamcı bir rejimle özdeşleşen, halkın cumhuriyetçi geçmişine husumeti olan bir yazar. Mürtecilerle omuz omuza Cumhuriyet’in devrimci geçmişiyle hesaplaşmak istiyor. Yaptığı hesaplaşmak da değil aslında, sıradan bir kara çalıcılık. (Devamı cumaya.)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI