"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Politikacı bir cumhurbaşkanına mecbur muyuz

’LONDRALI bir akademisyenden küçük bir soru’ başlıklı yazısında Funda Yamanel, "Politikacı tarafsız cumhurbaşkanı olabilir mi?" sorusu üzerine görüşlerini açıklıyor:

"Bugün size bir kaygımı yazmak istedim. Tarafsızlık ilkesini kimse gündeme getirmiyor. Özal ve Demirel ile bir hata oldu diye devam edebilir gibi düşünülüyor. Bence çok yanlış. Hatadan dönmek gerekiyor. Halk hangi bilgi birikimiyle cumhurbaşkanını seçebilir ki?

Sadece bildiği bir politikacıyı seçer. Yani biz politikacı cumhurbaşkanlarına mecbur mu olmalıyız?

Halk, cumhurbaşkanlığı kriterini nereden bilecek ki? Bu tartışılmamalı mı?

Örnek olarak cumhurbaşkanlığının son günlerdeki en popüler adayı Gül’ü inceleyelim kısaca... ’Erkeksen gel’ tipi beyanlar veren Gül’ün, bu hırsla ülkenin idaresinde tarafsız olacağına inanabiliyor musunuz?

Yani biz, politikacı bir cumhurbaşkanına mahkûm muyuz?

Eğer AKP ilk parti çıkarsa, olası bir AKP-DTP bağımsızları hükümeti ve partili bir cumhurbaşkanının Türkiye’ye neler kaybettireceğini, nereden nereye gideceğimizi söyler misiniz?

Amerika ile para karşılığı yapılan anlaşmadan sonra biz tüccar AKP’ye ve başındakilere nasıl güvenebiliriz?

Şu anda herkesle kucaklaşmak istiyoruz falan diyorlar ama zamanı gelince öyle demeyecekler tabii.

Şu anda konumu gereği basın önemli Erdoğan ve Gül için... Basını etkiliyorlar alabildiğince. Etkilemeye de büyük gayret gösteriyorlar. Ama ben çıkarları söz konusu olunca mazlumu, kuvvetli iken dev aynasında kendini gören hükümdarı oynayan tüccar AKP’nin bu ülkeyi karanlığa götüreceğini de görüyorum.

Asıl konu türban değil, imam hatip de değil. Konu, bilgi birikimleri ve kültürleri yok. Kültürsüz ve karşı tarafın fikrine saygı göstermeyen bir gelenekten geliyorlar. Bu değişmez. Değişmedi de zaten. Sadece biraz budandı, bu yetmez.

Yetmedi de işte. Görmediniz mi meydanları. Cumhurbaşkanı eğer Gül olursa o meydanlar birkaç katına çıkacak. Ondan sonra demokrasi beklemeyin kimseden. Çünkü göz göre göre imam hatiplilerin orduya ve üniversiteye alınmasına gözü kapalı bakacak kadar sabırlı değilim ben ve benim gibi Atatürkçüler. Yine meydanlar dolacaktır.

Ben hayatımda ilk defa CHP’ye oy veriyorum. Türkiye’nin şu andaki tek ihtiyacı budur, buna eminim."

Funda YAMANEL-LONDRA

AKP, ’işgalden’ oy beklentisinde

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, bir yağmaya dikkat çekiyor:

AKP iktidarının 19.6.2005 tarih, 26557 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe koyduğu ’Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelik’ ile kendisine emanet edilen ülkemizin doğal, kültürel ve ulusal değerleri olan ’kamu arazilerini’ işgal edenlere öngörülen para cezası kaldırılmıştır. Bu bir türlü affı öngörmektedir. Söz konusu yönetmelik değişikliği, kamu arazilerini işgal edenlerden alınan ’ecrimisil’i kaldırmakta, kamu arazilerinin işgal ve talanını özendirmektedir. AKP iktidarı bu yönetmelikle, kamu arazilerinin ’yağmalanmasını’ ve ’işgalini’, oy uğruna teşvik etmektedir.

AKP iktidarı hálá işgalden, talandan ve yağmadan rant beklentisi içindedir. Bu yönetmelik değişikliği ulusal değerlerimize ihanettir.

Topbaş, ’su bitti’ demekten kaçınıyor

İSKİ’nin eski Genel Müdürü Ergun Göknel, "Tekrar uyarıyorum" diyor: "İSKİ, İstanbul’a hálá su vermeye devam ediyor. Su yok, tükendi. Seçim arifesinde kimse ağzına kuraklığı almıyor, ağustosta neler olabileceğini görmek istemiyor. İstanbul’a günde 2 milyon değil 1 milyon litre su verilmelidir. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ’İstanbul’da 1989’da su taşımaktan fıtık olduk’ diyor, asıl ben kendilerine 23 Temmuz’dan sonra kim fıtık olacak, göstereceğim."

Biliyor musunuz

GP Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin’in, "Eğer iktidara gelirsek Alanya’yı il yapacağız" dediğini... 2. Uluslararası Hidrojen Kongresi’nin 13-15 Temmuz tarihlerinde Lütfi Kırdar’da yapılacağını... EKOVİTRİN dergisinin 7. ’Yılın Starları’ ödülünün, Köln’deki Avrupa Demokrasi Vakfı Başkanı ve Ankara 1. bölge 1. sıra adayı Aydın Yardımcı’ya, jüri özel ödülünün de Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı’na verildiğini... ’BAĞIMSIZ Yeşil aday’ Bilge Contepe’nin İzmir 2. bölgeden, Neriman Gül Eren’in de Bursa’dan aday olduklarını... CHP Genel Başkanı Baykal’ın bugün Elazığ ve Tunceli’de konuşacağını...İSTANBUL 3. bölgede Mehmet Mert’in yönetiminde yayınlanan ’Haberdar’ dergisinin 5. yaş gününde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’e onur ödülü verildiğini...

’O kafa’dan

BEN diş tabibiyim. Çocuk kliniğime oturma grupları bakmak için Masko’daki Çağın firmasına gittim. Kıyafetim, yaz dolayısıyla biraz dekolte kabul edilebilir. Bakarken, içerden hiç ilgilenen yoktu. Bu arada kapının önünde trafik gerekçesiyle otomobili çektirdiler. Daha sonra içerden sakallı bir bey çıktı. Gruplara bakarken uyardım, ancak bana "Size mal vermeyeceğiz" dediler. Yani bana ayrımcılık yapıldı; ’sen-ben ayrımı’ yapıldı... Bu tür AKP anlayışı mı Türkiye’yi çağdaşlaştıracak. Bu vahim, vahim olduğu kadar tehlikeli durumun köşenizde yer almasını diliyorum.Yasemin YASİN

Bilinçli oy

ARI Hareketi’nin hazırladığı türünün ilk örneği seçim simülasyonu www.bilinclioy.com sitesi seçim öncesi Türk seçmeninin biraz daha bilinçli hareket etmesi için hazırlanmış. Bugüne kadar 300 bin hit alan site 5 yıllık çalışmanın ürünü. Bir yapay zeká robot yazılımıyla çalışan seçim simülasyonunu kamuoyuna tanıtıyor. Bölgesel dağılımlar dikkate alınarak hazırlanan bu web sitesiyle; girilen oy oranları karşılığı hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı, baraj oranı değişirse milletvekili dağılımlarının nasıl olacağı, olası koalisyon hükümeti senaryoları, hükümet kurmak için yasal prosedür, bilinçli oy simülasyonunun mühendislik yapısı ve nasıl işlediği konularında bilgi veriyor.

GÜNÜN SÖZÜ

"Ormanlarımızı, taçlandırmak mı, boşlamak mı, talan ve yağmaya konu yapmak mı, hemen karar verilmelidir."

Nurettin KAPTAN
X