Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polisten Karşı'ya baskın

  Hürriyet Haber
  30.09.2014 - 12:40 | Son Güncelleme: 30.09.2014 - 16:12

  Polis, Karşı Gazetesi kapandıktan sonra yayın hayatını internette sürdüren 'karsigazete.com'a sabah saatlerinde baskın düzenledi.

  Karsigazete.com'un merkezine gelen polislerin, 25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonuyla ilgili bir haberin kaldırılmasını istediği öne sürüldü.

  İddiaya göre polisler internet sitesinde yer alan haber kaldırılmayıncaya kadar gitmeyeceklerini, aksi halde siteyi tamamen kapatacakları söyledi.

  Polisler sabah saatlerinde Mecidiyeköy'deki ofise geldi. Aramayı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı öğrenildi. İçeride 5 çalışanın bulunduğu kaydedilirken polisin giriş çıkışlara ve telefonla görüşmeye izin vermediği iddia edildi.

  İnternet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Emrah Direk, “Saat 10.30 sıralarında baskın oldu. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden polisler geldi. Mahkeme kararı olduğunu söylediler. Kağıdı gösterdiler. Biz 'Ne olduğuna bakalım' dedik. 'İşte mahkeme kararı' dediler. Biz de 'Buyurun aramanızı yapın' dedik. Geldiler aramaya başladılar. İlk önce biz avukatımızı bekledik.. Avukat bey geldiğinde aramaya başladılar. Odaları tek tek gezdiler. Şu anda zaten hard-diskleri kopyalıyorlar. . Herhangi bir suç unsuru, var mı yok mu diye. Bu sure zarfında çalışmamıza devam edelim dedik. Kesinlikle yasak dediler. Telefonlarımızı kopyaladılar. Görüşme yapmamızı, içeriye giriş-çıkışı yasakladılar. Biz de bir basın-yayın kuruluşuyuz. Kamuyu bilgilendirme hakkımız var dedik. Bizim 5 tane çalışanımız var. 10-15 civarında polis memuru olması, bizi şaşırttı" dedi.

  ''17-25 ARALIK HABERİNİZİ KALDIRMAZSANIZ, BİZ KARIŞMAYIZ''

  Direk, "Bize arama kararı ile geliyorlar. Buyurun arayın diyoruz. Sonradan bize hiçbir mahkeme kararı, gerekçe göstermeden, asıl olarak şunu söylüyor. Memur arkadaş, telefonundan internete giriyor. Sizin şu haberiniz var. 'Hani bu tapeler montajdı' başlıklı haberimiz. Bu 17 -25 Aralık tapeler montaj denilen. Sosyal medyada geçen konuşmaları biz haberleştirdik. Bunun kaldırılmasını istiyorlar. Yalnız şunu söylüyorlar. Biz demiyoruz, biz karışmayız. Biz size söylüyoruz. Bunu kaldırmazsanız, biz karışmayız. Bunu kim söylüyor hangi gerekçe ile söylüyor, hangi suçu teşkil ediyor. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor. Ona göre biz söylüyoruz. Bunu kim söylüyor. Hangi mahkeme söylüyor. Kim şikayet etmiş. Amaç sadece göz boyama. Ama şunu bilsin ki, kesinlikle gözümüz korkmadı. Bunu söyleyeyim. Çizgimizden şaşmayacağız, devam edeceğiz" diye konuştu.

  EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

  Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü aramayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında “Karşı Gazetesine Mahkeme Kararı Olmadan Polis Baskını" şeklinde çıkan haberler tamamen yalandır ve gerçeği yansıtmamaktadır.
  Adı geçen gazetede, işlemler mahkeme kararı doğrultusunda hukuka uygun olarak yapılmaktadır" denildi.

  TGC VE BASIN KONSEYİ’NDEN KARŞI İNTERNET SİTESİ BASKININA KINAMA

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Basın Konseyi yaptıkları açıklamalarla, Karşı İnternet sitesine polis tarafından yapılan baskını kınadı. TGC yönetim kurulu yaptığı yazılı açıklamada baskının sansürün yeni bir örneği olduğu belirtilerek, "Polisin internet haber sitesi karsigazete.com’u basması bu ülkede var olan sansürün yeni bir örneğidir. Halkın bilgi edinme hakkına indirilmiş yeni bir darbedir" denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

  "Siyasi iktidarın, gazetecileri susturmaya ve korkutmaya yönelik baskı ve tehdit politikalarının yeni bir örneği ile karşı karşıyayız. karsigazete.com’a yapılan polis baskını, ortada bir yargı kararı bile olsa ülke insanı üzerinde yaratılmak istenen korku ve tedirginlik ikliminin süreceğinin bir habercisidir. Hak haberciliği yapan, araştıran, irdeleyen, sorgulayan gazetecilerin bu baskılardan asla etkilenmeyeceğini ve mücadelelerini sürdüreceği bilinmelidir. TGC olarak, iktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasetçilerden dileğimiz cezaevlerine gazetecileri dolduran, medya kuruluşlarını polisle basan, düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen bir ülke imajından kurtulmak için ivedi olarak parlamentoda önlem almaları ve çağdaş bir demokrasinin gereklerini yerine getirmeleridir."

  BASIN KONSEYİ" POLİS GÜCÜ İLE SUSTURULMAK KABUL EDİLEMEZ"

  Basın Konseyi de yaptığı yazılı açıklamasında Karşıgazete.com’a yapılan polis baskını ve devletin Basın Özgürlüğü’nü elindeki polis gücüyle susturması, kabul edilemez olduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

  "Özgürlüklerin tartışıldığı bir dönemde, medya merkezlerine yapılan polis baskınları, İfade ve Basın Özgürlüğünü savunan ülkelere yakışmamaktadır. Dünde kalan darbe dönemlerinden şikayetçi olanların, bugün daha incitici tavır sergilemeleri gerçek demokrasi anlayışına ters düşmektedir. Basın Konseyi olarak; hangi duruş ve düşüncede olursa olunsun, İfade ve Basın Özgürlüğünü engelleyen her türlü baskınların ve eylemlerin karşısında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı