ANKARA HABERLERİ

Polisten 'hırsızınız yakalandı' mesajı

Hürriyet Haber
08.11.2017 - 14:50Son Güncelleme :

Hırsızlık, yağma ve dolandırıcılık gibi suçlar kapsamında mağdur olup polise müracaat eden vatandaşlar, olayın şüphelileri yakalandığında veya konuyla ilgili çalışmalar sürerken gönderilen SMS'lerle bilgilendiriliyor.

Hürriyet Haber

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, mağdur vatandaşların müracaat ederek şikayette bulunması, ardından şikayeti ile ilgili gelişmeleri takip etmek için tekrar polis merkezlerine gidip gelmesi ile oluşan zaman ve enerji kaybını önlemek için yeni bir önlem aldı. Bu kapsamda, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı işbirliğinde SMS uygulaması projesi hazırlandı.
Pilot uygulama Ankara, Aydın, Gaziantep, Trabzon ve Mardin'deki 136 polis merkezinde test edildi. Testlerden sonra uygulama 6 Kasım itibarıyla ülke genelindeki bin 265 polis merkezinde faaliyete geçirildi. Proje sayesinde vatandaşların artık şikayetçi olduğu konuyla ilgili bilgi almak için polis merkezlerine gitme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

4 AYDA BİR GÖNDERİLİYOR

Uygulamada mağdur vatandaşa müracaatı sırasında şikayetçi olduğu konuyla ilgili belli aralıklarla bilgilendirme mesajı almak isteyip istemediği soruluyor. Bilgi almak istediğini belirten vatandaştan istenilen cep telefonu numarası sisteme kaydediliyor. Şüpheliler yakalanınca ve zanlıların yakalanmalarına yönelik çalışmalar devam ediyorsa 4 ayda bir olmak üzere mağdur vatandaşa otomatik bilgilendirme mesajları gönderiliyor. Mesajlarda "... Polis Merkezi Amirliğine ... tarihinde yapmış olduğunuz müracaatınızla ilgili şüpheli/şüpheliler adli mercilere sevk edilmiştir." ya da "Müracaatınız ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir." ifadeleri yer alıyor.

ELE GEÇİRİLDİĞİNİ SMS’LE ÖĞRENDİ

Keçiören’de evine hırsız girdiğini fark eden Esra Gül K. Ufuktepe Polis Merkezi Amirliği’ne giderek müracaatta bulundu. Olayı görevli memurlara anlatan Esra Gül K. bilgilendirme SMS'leri almak istediğini belirterek, cep telefonu numarasını verdi. Numarası görevli memur tarafından sisteme kaydedilen mağdur Esra Gül K, daha sonra şüphelilerin yakalandığına ilişkin bilgilendirme SMS için polislere teşekkür etti. Hırsızlık, yağma ve dolandırıcılık gibi mal varlığına karşı işlenen suçlarda kullanılan uygulamanın kapsamının genişletilmesi için çalışma başlatıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Polisten 'hırsızınız yakalandı' mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Kasım 2017 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Polisten 'hırsızınız yakalandı' mesajı haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
09 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:16
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı