Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Polisten çıkan Zaire silahı

Enis BERBEROĞLU

Önce, dün yine bu köşede koymaya çalıştığımız çerçeveyi kısaca özetleyelim: Dünyanın her ülkesi örtülü operasyon düzenler, bu işlerde kullanılan silahların resmi kaydı kamuoyundan saklanır.

Dolayısıyla Türkiye'ye resmi yollarla ithal edilen, polis envanterine giren bazı silahların aniden ortadan kaybolması anlayışla karşılanır.

Ama asla kabul edilemeyecek olan, devlet tarafından suikast silahı haline getirilen Baretta marka tabancanın uyuşturucu kaçakçısı, katliam sanığı Abdullah Çatlı'da yakalanmasıdır.

* * *

A.92571 U seri numaralı 22 kalibreli Baretta marka tabanca İsrail'den satın alındı, 15 Kasım 1994'te Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Başkanlığı'na teslim edildi.

Anlaşılan örtülü operasyonlarda kullanılmak üzere seçilen bu tabancaya uygun susturucu imal edildi. Ayrıca namlusu değiştirildi. A.92571 U seri numaralı tabancaya, A.06421 seri numaralı namlu takıldı.

Böylece balistik sicili silinen, susturucu ile mükemmel bir suikast silahı haline getirilen Baretta, 3 Kasım 1996 gecesi Susurluk'ta kazaya uğrayan Mercedes'te bulundu. DGM'ye ulaşan jandarma raporunda silahın saklandığı yer yazılıydı:

‘‘...Arka koltukların ara kısmında kol dayama bölgesinin içindeki sürgülü çekmece içinde bir adet 22 kalibrelik Baretta marka tabanca, sekiz adet mermi bulunan şarjörü ve iki adet susturucu...''

Mercedes Susurluk'ta kazaya uğradığında Hüseyin Kocadağ aracı kullanıyor ve şoför mahallinde oturuyordu. Yanında DYP Milletvekili Sedat Bucak sağ ön koltukta uyukluyordu.

Abdullah Çatlı ile Gonca Us arka koltuktaydılar. Yani Baretta marka resmi suikast silahı Çatlı'nın elinin altındaydı, polis müdürü veya milletvekilinin değil.

* * *

Zaten Mercedes'te bulunan diğer silahların da izini takip etmek imkânsız. Mesela MP-5'lerle ilgili olarak İngiltere ve Almanya interpolleri ile yapılan yazışmalardan sonuç alınmadı. Yine araçtan çıkan ve halk arasında ‘‘Saddam'' diye anılan Tarıq marka silahın orjinal seri numarasının silindiği ve yerine yeni numara vurulduğu anlaşıldı.

Bırakın Abdullah Çatlı'nın silahlarını, Hüseyin Kocadağ'ın tabancasında bile sorun vardı.

Kocadağ üzerine ruhsatlı, B17890Z seri numaralı 9 mm'lik Baretta marka tabancanın sicili araştırıldığında ortaya ilginç bir öykü çıktı.

Bu silah 1978 yılında İtalya tarafından Zaire'ye satıldı. Hüseyin Kocadağ tarafından Güneydoğu'da bir kaçakçıdan 1988 yılında satın alındı.

Kocadağ, Diyarbakır Valiliği'ne başvurarak bu silah için ruhsat aldı. Ama bu tabancayı sadece Olağanüstü Hal Bölge Valiliği sınırları içinde kullanacağı koşulu vardı.

Ne var ki Kocadağ, İstanbul'a atanırken silahı teslim etmedi, yanında getirdi. Susurluk'taki kazaya kadar yanından ayırmadı.

* * *

Bizim kuşak, işçi-öğrenci yürüyüşlerini çift tabancayla basan polisleri gördü, yaşadı. Beylik silahıyla havaya ateş ederken, ikinci tabancasını yürüyüş koluna boşaltan polislerden yargıda bile hesap soramadı.

Paranoyamızı o yüzden hoşgörün...

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI