ANKARA HABERLERİ

Polislerin omuzlara aldığı protestocu konuştu

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

FOTO GALERİ TIKLAYIN

ANADOLU Üniversitesi’nin yeni akademik yılının açılış törenine katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya’yı protesto etmek isterken iki polisin omuzları alıp karga-tulumba gözaltına aldığı Can Ersoy ile Ayçe Yılmaz serbest bırakıldı. Gözaltı sırasında iki sivil polisin bir süre omuzlarda taşıdığı Can Ersoy, "Polislerin omuzlarındayken ne olduğunu anlayamadım, şaşkındım. Genelde karga tulumba götürülen, dövülen, yumruk atılan, tekme atılan pozisyondayken bir anda omuzlarda olmak ilginç bir duygu" dedi.
Ersoy şöyle konuştu:

Taleplerimizi omuzlarda söyledim

"YÖK başkanının üniversitemize geldiğini öğrenince rektörlük önüne gittik. Bizim de taleplerimiz vardı. Bir süredir zaten dile getiriyorduk. Gerçekten parasız eğitim istiyoruz. Ben ikinci öğretim öğrencisi olarak 578 lira harç ödedim. Rektörlük önünde bir anda polisler etrafımızı sardı. Ağzımızı kapattılar. O arada ben de ne olduğunu anlamadan polislerin omuzlarındaydım. Bir süre omuzlarda götürdükten sonra yine karga tulumba götürmeye devam ettiler. Ağzımın yanlarında parmak izleri çıkana kadar kapattılar. Susturmaya çalıştıkları şey sadece biz değildik. Polislerin omuzlarındayken ne olduğunu anlayamadım, şaşkındım. Genelde karga tulumba götürülen, dövülen, yumruk atılan, tekme atılan pozisyondayken bir anda omuzlarda olmak ilginç bir duygu. Ancak taleplerimizi söylemek için de güzel bir yer olduğunu fark ettim. Yüksek bir yerdeydim ve parasız eğitim talebimi oradan da anlatıyor oldum."

Daha önce de ayaklar altındaydık

Polislerin omuzlara aldığı protestocu konuştu

Ersoy ile birlikte gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Ayçe Yılmaz da "Kendi üniversitemde bir talebim var ve söylemeye çalışıyorum ama YÖK başkanı, benim başkanım kaçıyor. Okulda öğrenciden çok sivil polis dolaşıyor. Gözaltına alınırken arkadaşımı polislerin omuzlarında gördüm. Tamamen üniversitelerde öğrencilere ne gözle bakıldığının, rektörlerin öğrencilerin söz haklarına nasıl saygı duyduğunun bir görüntüsüydü. İki yıl önce Işıl Kurt arkadaşımız ayaklar altındaydı, şimdi Can arkadaşımız omuzlar üzerinde. Çok şaşırmadım çünkü hiçbir şeye şaşıramayacak bir hale geldik" diye konuştu.
 Işıl Kurt  ise, dün Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’ne geldiğini, ancak içeri alınmadığını söyledi. Daha önce kendisinin gözaltına alınırken basın mensuplarının ayaklar altında olduğunu gösteren fotoğrafının çeşitli gazetelerde yayınlandığını anlatan Işıl Kurt şunları kaydetti:
"YÖK Başkanının Anadolu Üniversitesi’ne geldiğini öğrendik. Aslında burada birlikte bir çalışma yapacaktık, YÖK başkanına taleplerimizi iletmek istiyorduk. Ben Osmangazi Üniversitesi öğrencisi olduğum için Anadolu Üniversitesi’ne alınmadım. İnsanın aklında bir soru işareti bırakıyor. Niye başka bir üniversitenin öğrencisi giremesin. Daha önceden benim polislerin ayaklarının altında bir fotoğrafım çıkmıştı. Şimdi arkadaşım biraz intikam mı almış oldu, omuzlar üzerine çıktı. Burada esas mesele öğrenciler niye bu kadar sık gözaltına alınıyor."

Önce ağzı kapatıldı sonra da omuzlarda taşındı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Aydın, Ankara’dan gelen YÖK Başkanı Çetinsaya’yı törenin yapıldığı Atatürk Kültür Merkezi Salonu önünde karşılamış, bu sırada Can Ersoy ile Ayçe Yılmaz adlı iki öğrenci, YÖK Başkanı Çetinsaya’yı protesto etmek isteyince polisler müdahalede bulunmuştu. Sivil polisler bağıran iki öğrencinin ağızlarını önce elleriyle kapattılar. İki sivil polis ise omuzlarına aldıkları Can Ersoy’u Atatürk Kültür Merkezi önünde uzaklaştırdı. Polislerin Ersoy'u omuzuna alması "Polis protestocuyu omuzlarda taşıyor" esprilerine neden oldu. Polisler bir süre omuzlarında taşıdıkları Can Ersoy’u daha sonra yere indirip karga-tulumba ekip otosuna götürerek yanındaki Ayçe Yılmaz ile birlikte gözaltına almıştı. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Polislerin omuzlara aldığı protestocu konuştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Polislerin omuzlara aldığı protestocu konuştu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı