Gündem Haberleri

  Polislerin askerlik yasası komisyondan geçti

  A.A
  27.01.2011 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi. Tasarı, Askerlik Kanunu'nda bu yönde değişiklik yapılmasını öngörüyor.

  KOMİSYONDAN FOTOĞRAFLAR 

  Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp ve sevk işlemleri ertelenecek.

  Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak.

  Tasarıya göre, 10 yıllık sürenin başlangıcında, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarih esas olacak. 10 yıllık süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.  

  Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek.

  Tasarı yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren polisleri de kapsayacak. Düzenleme kapsamına giren polisler hakkındaki yoklama kaçağı ve bakaya gibi suçlardan adli takibat yapılamayacak, başlatılan tahkikatlar da durdurulacak.

  MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÖNÜL:

  "POLİSLER 2 SENE SİLAHLI VE HUKUKİ EĞİTİM ALMAKTADIR.SİLAHLI KUVVETLERDE ALINACAK EĞİTİMİN BURADA ALINDIĞI FARZ EDİLEREK BU TASARI GETİRİLMİŞTİR”

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, polislerin 2  sene silahlı ve hukuki eğitim aldığını belirterek, “Silahlı kuvvetlerde alınacak  eğitimin burada alındığı farz edilerek bu tasarı getirilmiştir” dedi.

  TBMM Milli Savunma Komisyonunda, 10 yılını dolduran polislerin askerlik  hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarıyı sunan Vecdi Gönül,  askerlik hizmetini düzenleyen Anayasa'nın 72. maddesinde, “Vatan hizmeti her  Türk'ün hakkı ve ödevidir” denildiğini belirterek, bu hizmetin silahlı  kuvvetlerde ya da kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceğinin kanunla  düzenleneceğini bildirdi. Bakan Gönül, şöyle konuştu:

  “Demek ki askerlik hizmeti yalnız bir ödev değil, aynı zamanda kimsenin  mahrum edilemeyeceği bir haktır. Ancak bu hizmetin silahlı kuvvetlerde veya kamu  kesiminde yapılması Anayasa'da öngörülmüştür. Nitekim daha önce bazı meslek  mensupları askerlik temel eğitimini aldıktan sonra, kamu hizmetlerinde  görevlendirilmişlerdir ve mesleklerini sivil olarak yapmaya devam etmişlerdir.  Öğretmenler askerlik eğitimini aldıktan sonra şartları daha zor olan yerlerde  mesleklerini yapmaktadırlar.

  Bu tasarının diğerlerinden en önemli farkı, askerlik eğitim hizmetinin de  ilk defa öngörülmemiş olmasıdır. Silahlı bir kuvvet olan Emniyet Genel  Müdürlüğünün, lise mezunu olan polislerini ele alacak olursak, 2 sene silahlı ve  hukuki eğitim almaktadır. Bu nedenle silahlı kuvvetlerde alınacak eğitimin de  burada alındığı farz edilerek, bu tasarı getirilmiştir.”

  Milli Savunma Bakanı Gönül, harp okulunu terk eden askeri öğrencilerin de  askerlik yapması gibi, emniyet teşkilatından 10 yıldan önce ayrılan polislerin de  bu haktan yararlanamayacağının tasarıda hüküm altına alındığını kaydetti.

   Emniyet teşkilatının kurulduğu 165 yıldan beri, bütün vatandaşların gece  ve gündüz başvurduğu bir kurum olduğunu ifade eden Gönül, “Meslek hayatımın bir  bölümünü de genel müdürleri olarak çalıştığımın bu teşkilatın hizmetlerine karşı  gösterilmiş bir vefa olarak da telakki edilebilir bu tasarı” dedi.
         
  BAŞBAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANINA TEŞEKKÜR ETTİ
           
  İçişleri Bakanı Beşir Atalay da komisyona bilgi verirken emniyet  teşkilatında yaklaşık 214 bin polisin bulunduğunu söyledi.

  Bunun 38 bin 415'inin askerliğini yapmadığını belirten Atalay, bunların  36 bin 213'ünün hiç askere gitmediğini, 2 bin 202'sinin de askerlik hizmetini  yaptığını bildirdi.

  Bakan Atalay, tasarının polis teşkilatı için önemine işaret ederek,  “Polis adaylarımız zaten uzun bir güvenlik eğitimi almaktadır. Ömürleri de  güvenlik görevlisi olarak geçmektedir. Hiç bir Avrupa ülkesinde de polislerin  askerlik hizmeti yapması gibi bir şey söz konusu değildir” diye konuştu.

  Beşir Atalay, tasarının oluşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in önemli destekleri olduğunu  belirterek, her ikisine de teşekkür etti.
           
   "POLİS ASKERLİK YAPMIYOR, BEN DE YAPMAK İSTEMİYORUM) DİYECEK
           
  MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi ise tasarıya temelden karşı olduğunu  söyledi.

  Polis teşkilatının kendisine tanınacak her türlü imkana fazlasıyla layık  olduğunu anlatan Sipahi, Bakan Gönül'ün, “Polis 2 sene silahlı ve hukuki eğitim  alıyor, bu nedenle bu eğitimi aldığı farz edilerek bu tasarı getirilmiştir”  sözlerini eleştirdi.

  Polislerin en azından temel askerlik eğitimini alarak, Anayasa'nın 72.  maddesinde düzenlenen “vatan hizmeti görevini yerine getirmeleri” gerektiğini  savunan Sipahi, “Siz, bu görevi yapmış olduğu farz edilerek, sadece polise  mahsus bir konuyu vatan hizmeti kapsamından çıkartırsanız, çok büyük bir vebal  altına girersiniz” dedi.

  MHP'li Sipahi, terörle mücadelenin en yoğun olduğu 1994 yılında Şırnak'ta  komutan olarak görev yaptığını anımsattı. Cizre Emniyet Müdürlüğüne ve  lojmanlarına saldıran PKK'lı teröristlerden, olayın ardından yakalanan birisinin,  “Polisin eğitimsizliğini biliyorduk, bu yüzden saldırdık” dediğini kaydeden  Sipahi, polisin mutlaka askeri eğitim alması gerektiğini vurguladı.

  “Apartman güvenlik görevlisi bile alırken askerlik yapma şartı  arıyorsunuz. Ancak vatandaşın canını, malını teslim ettiğiniz polisin askerlik  yapmamasının nedenini bana söyleyin” diyen Sipahi, bundan sonra her meslek  grubunun “polis askerlik yapmıyor, ben de yapmak istemiyorum” diyeceğini öne  sürdü.

  Sipahi, İçişleri Bakanı Atalay'ın, kendisinin Jandarma Genel  Komutanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmadan rahatsız olduğunu belirterek,  “Onun hesabını ayrıca göreceğiz, ben ayrıldıktan sonra sarfettiği sözlerini,  kendisine misliyle iade ediyorum” dedi.

  Sipahi, “Türk polisi ile askerini karşı karşıya getirmeyin. İçişleri  Bakanı, sürekli olarak Milli Savunma Bakanlığının yetki ve görev alanına girme  konusunda aşırı ısrarlı ve saldırgan. Hudut birliği kurulması konusundaki  çalışmayı neden Polis Akademisinde başlattınız da silahlı kuvvetlerde  başlatmadınız? Bunlar Hükümetin askere karşı art niyetinin göstergesi. Birtakım  alternatif ordu kurma konusundaki art niyetleri... Milli Savunma Bakanlığının  görev alanına İçişleri Bakanlığının sürekli girme merakını ki bu rejimlerin adına  ya polis rejimi ya faşizm ya da molla rejimi denir” diye konuştu.
       

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı