Gündem Haberleri

  Polislere askerlik müjdesi!

  Hürriyet Haber
  07.12.2009 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Yıllardır ciddi bir sorun olarak çözüm bekleyen polislerin askerlik meselesini İçişleri Bakanlığı masaya yatırdı. Yeni bir yasa taslağı üzerinde çalışan Bakanlığın bu tasarısı polislerin iki ay askerlik yapmasını öngürüyor.

  Polislerin askerliği ciddi bir sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor. Şu anda 212 bin polis var. Bunların yaklaşık 45 bini askerliğini yapmamış. Askerlik süresi 16 ay. Maaş alamadıkları için özellikle evli olanlar geçim sıkıntısına düşüyor. Tabi geride kalan eşler, çocuklar perişan. Bu yüzden birçoğu raporla askerlik görevini erteleme yolunu seçiyor.

  İçişleri Bakanlığı konuyu gündemine almış durumda. "Öncelikli" olarak. Bir taslak tasarı hazırlanıyor. En kısa zamanda bu taslağın Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor. Ardından da Meclis'e gönderilecek.

  YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Beklenti Mart'tan önce çıkması yönünde. Yani, Mart celbinde askere alınacak polislerin yeni yasa kapsamında işlem görmesi hedefleniyor... Yasanın içeriğine göre, polisler 2 ay temel eğitime alınacak. Askerliğin kalan kısmını yine polis olarak tamamlamaları sağlanacak. "Askerlik"ten sayılacak sürenin "şark hizmeti" olarak Doğu ve Güneydoğu'da yapılması üzerinde de duruluyor. Özetle yıllardır konuşulan bu sorun artık çözülecek gibi görünüyor... Zaten çok sayıda polisin de böyle bir yasanın çıkacağı beklentisiyle "tecilli" oldukları bildiriliyor...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı