Ege Haberleri

  Polisin genel aramasına tepki

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  18.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Barosu Başkanı Avukat Adil Demir, yazılı açıklama yaparak, İl Emniyet Müdürlüğü’nün 14, 15 ve 16 Ağustos’ta kentin giriş ve çıkışlarıyla kamuya açık yerlerde geniş çaplı arama yapmasını sert dille eleştirdi.

  Kararın gerekçesinin, "Bölücü terör örgütünün silaha başvurması" olarak gösterilmesine karşın, Galatasaray- Denizlispor maçının naklen verildiği saatlerde alkollü içecek satan işyerlerindeki müşterilerin arandığını ileri süren Demir, "Hükümetin Kürt açılımı çalışmalarının yoğunlaştığı dönemde bölücü terör örgütünün daha çok ilgi çektiği illerde bile alınıp uygulanmayan hakim kararı ile ’Önleme Araması’nın, Denizli’de alınıp uygulanması ’Köpeksiz köyde değnekle dolaşma’ misalini hatırlatıyor. Denizli halkının devleti ile hiçbir sorunu olmamıştır, olmayacaktır da. Kamu yetkisi kullanan görevlilerin de bunu bilerek hareket etmesini beklemek Denizli’nin hakkıdır" dedi. Türkiye’deki 81 ilin kaçında, Denizli polisinin aldığı kararın uygulandığını soran Demir, şu görüşleri savundu:

  Korkutma ve sindirme

  "MOBESE kameraları ile bütün kent izlenebiliyor. Teknoloji ile herkesin dinlenebildiği günümüzde böyle bir karar, aile fertleri ile çocuk ve eşleriyle oturan, Denizlililer’in restoran ve parklarda aranması korkutma ve sindirme kaygısı yaratmakta, ’içkili yerlere gitmeyin’ denmek istendiği endişesi de ortaya koyabilir. Hukuk, özgürlüklerin güvence altına alınmasının güvencesidir. Üç gün süreyle kentimizde sıkıyönetim anlamına gelecek genişlikte arama kararını gerektirecek ’makul şüphe’ nedir, hemen açıklanmalıdır. Kentin milletvekilleri de üç gün süreyle verilen arama kararının aynı tarihlerde kaç ilde uygulandığını mecliste sorup halkımızı aydınlatmalıdır. Denizli korku ve sindirme politikasında, pilot kent olamaz. Hiçbir çağdaş ülkede güvenlik güçleri üç gün süreyle istediği yerde arama yapamaz. Bu uygulama otoriter rejimlerde ve polis devletlerinde görülebilir. Valilik, güvenlik güçlerimiz ve özellikle savcı ve hakimlerimizin özgürlüklerin kullanılması yönünde daha dikkatli ve özenli davranacaklarına inanarak, halkımızın bu tür uygulamalarda hakim kararını görerek avukatlarını bilgilendirmesini istiyoruz. Denizli çağdaş bir kenttir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı