Polisin bulamadığı Baysal mahkemede ifade vermiş

Hürriyet Haber
24.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.10.1997 - 00:01

Hakkındaki gıyabi tutuklama kararı nedeniyle 10 aydır aranan Türkiye Kalkınma Bankası eski Genel Müdürü Özal Baysal'ın, 10 gün önce İstanbul'da bir mahkemeye gelerek ifade verdikten sonra elini kolunu sallayarak yeniden kayıplara karıştığı ortaya çıktı.

Gözleri görmeyen avukat Eşber Yağmurdereli, TV stüdyosundan çıkarken polisce apar topar götürülüp Çankırı Cezaevi'ne konulurken, hakkında 10 aydır gıyabi tutuklama kararı bulunan Türkiye Kalkınma Bankası eski Genel Müdürü Özal Baysal, elini kolunu sallayarak geldiği mahkemede ifade verdi ve çıkıp gitti. Baysal'ın bu inanılmaz davranışı, ‘‘Bu kişiyi kim koruyor’’ sorusunu gündeme getirirken, yargı çevrelerinde de şok yarattı.

TKB'yi zarara uğrattığı gerekçesiyle 12 yıl 5 ay 10 gün ağır hapis cezasına çarptırılan ve 19 Aralık 1996 tarihinden beri aranmakta olan Baysal'ın, bu süre içinde İstanbul'da bir mahkemeye, 10 gün önce başka bir davası için talimatla ifade verdiği ortaya çıktı.

Baysal ile TKB Yönetim Kurulu'nun 4 eski üyesinin, görev yaptıkları dönemde kamu kaynaklarını israf ederek, yöneticisi oldukları bankayı 15 milyar lira zarara uğrattıkları ve ‘‘hizmet nedeniyle emniyeti suistimal’’ ettikleri gerekçesiyle, bir başka davada yargılanmalarına devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmaya sanıklardan İsmail Dokuzoğlu, müdahil TKB'nin avukatı Vedat Ahsen Coşar ile sanıklardan Nurettin Ok'un avukatı Erol Aras katılırken, Özal Baysal ile diğer sanıklar ve avukatları gelmedi.

TALİMATLI İFADE

Mahkeme Başkanı Mahmut Acar, 7.5 yıl ağır hapis istemiyle yargılanan Özal Baysal'ın avukatı Yalçın Kasaroğlu'nun duruşmadan önce, müvekkilinin İstanbul'da bildirilen adresine bağlı olduğu Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'nde talimatla ifade verdiğini söylediğini, bu nedenle talimat yanıtının beklenmesini istediğini belirtti. Acar, Kasaroğlu'nun talebi doğrultusunda, Baysal'ın Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği talimat ifadesinin beklenmesine, eksiklikler tamamlandıktan ve Cumhuriyet Savcısı'nın bozmaya uyulup uyulmaması konusundaki görüşünü bildirmesinden sonra, bozma kararına uyulup uyulmaması konusunda karar verileceğini belirterek, duruşmanın başka bir güne bırakıldığını açıkladı.

Baysal'ın avukatı Yalçın Kasaroğlu, Hürriyet'e, müvekkilinin, talimatla ifade verdiğini doğruladı. Kasaroğlu, Baysal'ın, Samsun'da yaptırılmakta olan üç yıldızlı bir otele verilen bir krediyle ilgili yargılandığı davanın, Yargıtay'da ‘eksik inceleme nedeniyle’ bozulması nedeniyle talimatla ifade verdiğini belirtti.

Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Kolukısa ise Baysal'ı hatırlamadığını belirterek, ‘‘Bizde talimatla ifade vermesi hakkında hukuki hiçbir yanlış yoktur’’ dedi. Kolukısa, ‘‘Bu kişiyi yakalamak bizim değil, savcılığın görevidir. Biz ifadesini aldığımız kişinin cezası olup olmadığını bilemeyiz. Sadece verilen talimata göre ifadesini alırız’’ diye konuştu.

DOSYASI KABARIK

Özal Baysal, Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) Genel Müdürü olduğu dönemde, batan bankalar TYT Bank, İmpexbank ile Marmarabank'a teminatsız kredi verdiği, ‘‘hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal’’ suretiyle zimmetine para geçirerek, Türkiye Kalkınma Bankası'nı zarara uğrattığı gerekçesiyle Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 19 Aralık 1996 günü 12 yıl 5 ay 10 gün ağır hapis, 1 trilyon 504 milyar 136 milyon 227 bin 569 lira ağır para cezasına mahkum edilmişti. Mahkumiyetle birlikte de hakkında gıyabi tutuklama kararı verilmişti. Bu karar ‘‘eksik soruşturma’’ nedeniyle Yargıtay'ca bozulmuş ve Baysal yeniden yargılanmaya başlanmıştı. Karar bozulmasına karşın Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Baysal hakkındaki gıyabi tutuklama kararının kaldırılması istemini reddetmişti. 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararını görüşüp yeniden karar verebilmek için Baysal'ın ifadesini almak istemişti. Ancak kaçak olduğu için de ifadesi alınamadı. Bu nedenle davanın sonuçlandırılamadığı bildirildi. Bu davadaki avukatı Güngör Yener, Baysal hakkında görülen başka davalar da bulunduğunu belirterek, ‘‘Tutuklanma ve hapse girme korkusu nedeniyle müvekkilim ifade veremiyor. Baysal ortaya çıktığı anda gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilecek. Hakkında hâlâ iki ayrı dava sürüyor’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı