Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polisi, AB'den önce yargı uyardı

  Ankara
  08 Mart 2005 - 10:55Son Güncelleme : 08 Mart 2005 - 10:55

  Beyoğlu Çocuk Mahkemesi, 19 Aralık 2000 tarihinde Taksim Meydanı’nda izinsiz gösteri gerçekleştiren gençleri sert müdahalede bulunarak gözaltına alan polislerin karar ve uygulamalarını yanlış buldu.

  Beyoğlu Çocuk Mahkemesi, izinsiz olduğu gerekçesiyle sert müdahale yapıldığı savunulan eylemi "demokratik tepkinin ortaya konulması" kapsamında değerlendirerek, gençlerin beraatine karar verdi.

    

  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle geçen pazar günü İstanbul’da gerçekleştirilen eyleme yönelik polis müdahalesinin yankıları sürerken, İstanbul’da yine böyle bir eylem sonrası gözaltına alınan gençler hakkında açılan davada mahkeme "adeta demokrasi dersi" verdi.

   

  Polisin Taksim Meydanı’nda sert müdahalede bulunduğu eylem için mahkeme, "demokratik tepki ortaya konuldu" değerlendirmesini yaptı.

   

  SERT MÜDAHALENİN SAVUNMASI: GÖSTERİ İZİNSİZ

   

  19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen "Hayata Dönüş Operasyonu" İstanbul Taksim meydanında gerçekleştirilen izinsiz eylemle protesto edildi.

   

  Eyleme, çevik kuvvet sert müdahalede bulundu. Bir çok ilde cezaevi operasyonları nedeniyle bu tip manzaralar yaşanırken, polis kendisini "gösteriler izinsizdi" diyerek savundu.

   

  DAVA AÇILDI

   

  Gözaltına alınanlar hakkında daha sonra 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle dava açıldı.

    

  A.H (1984), M.Y (1983) ve Y.K (1985) hakkında açılan dava Beyoğlu Çocuk Mahkemesi’nde görüldü. Yıllar süren dava kapsamında, Beyoğlu Çocuk Mahkemesi 10 Ocak 2005 tarihinde davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, gençlerin beraatine karar verdi.

   

  MAHKEMEDEN DEMOKRASİ DERSİ

   

  Beyoğlu Çocuk Mahkemesi Hakimi İsmail Sasanlar gerekçeli kararda sanıkların olay tarihinde F tipi cezaevlerini protesto amacıyla bir araya gelip slogan attıklarını belirterek, sanıkların eylemlerini silahsız ve saldırısız olarak gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Kararda, bu nedenle "toplantının demokratik tepkinin ortaya konulması kapsamında" değerlendirildiği kaydedildi.

    

  Kararda, yapılan Anayasa değişikliği ile üst norm haline gelen AİHS’in toplantı ve gösteri yönetmeliğine ilişkin 11’nci maddesi de dikkate alınarak, sanıkların beraatine karar verildiği kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı