Gündem Haberleri

  Polisevinde yangın: 3 ölü

  Önder YILDIRIMCAN- Hüsnü ALTINDİŞ /AYDIN, (DHA)
  12.05.2010 - 15:31 | Son Güncelleme:

  AYDIN Polisevi'nde, zemin kattaki barut gazı sıkışması sonucu çıktığı belirtilen yangında, polis memurları Aytekin Yapar ve Halil İbrahim Şeker ile aşçı Fecri Çelik öldü, 12 kişi de yaralandı.

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE POLİSEVİ'NDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

  Polis ve sivil personelden oluşan yaklaşık 50 kişinin içerde olduğu sırada çıkan ve büyük paniğe neden olan yangın, itfaiyenin müdahalesiyle 1.5 saatte söndürüldü.

  Albay Şefik Caddesi'nde bulunan İl Emniyet Müdürlüğü'nün hemen arkasındaki Aydın Polisevi'nde, bugün saat 14.30 sıralarında yanrgın çıktı. Bodrum katında atış poligonu bulunan binada çıkan yangın, kabus dolu anlar yaşattı. Kısa sürede, alevler 5 katlı binanın ikinci katına kadar ulaşırken, Polisevi'nin ana kapısından yayılan simsiyah duman, tüm caddeyi kapladı. Polis ve sivil personelden oluşan yaklaşık 50 kişinin içerde olduğu binaya itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

  YANGIN ATIŞ TALİMİNDE ÇIKTI

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cuma günü Aydın'a yapacağı ziyaret öncesi hazırlık için gelen Cumhurbaşkanlığı korumaları ve MİT mensuplarının Polisevi'nde kaldığı, binadaki poligonda yangından kısa süre önce yoğun atış yapıldığı ortaya çıktı. Yangında can veren trafik polisi Halil İbrdahim Şeker ile sözleşmeli aşçı Fecri Çelik'in mescitte namaz kılarken, MİT görevlisi Aytekin Yaman’ın da poligon katında dumandan boğularak can verdikleri belirtildi.

  YARALILARIN KİMLİĞİ

  Polisevi'ndeki yangında dumandan zehirlenen 12 kişiden polis memurları Hakan Bekiş ve Taner Alan İzmir’e sevk edildi ve Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alındı. Aydın Devlet Hastanesi'nde ise polis memurları Ali Kaya, Jale Kılıç, Ramazan Demirel, Ramazan Tezcan, Osman Orhan Çetin ve Bayram Öz ile görevli personelden Gamze Şahin Yalçın, Füsun Yalçın, Dürdane Çoban ve Zeynep Aybüke Özcan tedavi görüyor.

  POLİSEVİ'NİN PROJESİ İNCELENECEK

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, yangının binanın alt katında atış eğitimi yapılırken çıktığını söyledi. Vali Coş, “3 arkadaşımızı kaybettik, şehit oldular. 12 kişi yaralandı, 2’sinin durumu ciddi ancak hayati tehlikeleri yok. Yangın, ilk tespitlerimize göre, atış talimi sırasında oluşan yoğun dumanın tahliye edilememesinden ve barut gazının sıkışmasından kaynaklanmış” dedi. Soruşturmanın sürdüğünü, yangının kesin çıkış nedeninin bu soruşturma sonunda belil olacağını kaydeden Vali Coş, “Burası Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından planlı yapılmış bir yer. O yüzden giriş çıkış yerleri projede bellidir. Projeyi de inceleyeceğiz” diye konuştu.

  BARUT GAZI TEHLİKESİ

  Uzmanlar  atış poligonlarında barut gazı tahliyesinin hayati önem taşıdığını söyledi. İzmir’deki Ege Atış Poligonu’nun işletmecisi Ali Aslan, barut gazının tahliyesi konusunda şunları söyledi:
  “Mermi patladığında çıkan barut gazı poligona yayılıyor. Bu gazın tahliyesi için havalandırma sisteminin yeterli olması gerek. Bu sistem poligonun büyüklüğüne göre kuruluyor. Bizim poligonumuzda Uluslararası Atış Federasyonu’nun belirlediği standartlara göre Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenli ölçümler yapılıyor. Bu sistemi mühendisler kuruyor ve onaylıyor. Havalandırmada tavandan borular geçiyor. Boruların içinde iki motor var. Biri içerdeki havayı dışarı atıyor, diğer motor da dışardaki temiz havayı içeri alıyor. Havalandırma sistemi çalışmazsa şişen barut gazı sıkıştığı zaman elektriğe, çelik ya da plakadan olan hedeflere çarptığı zaman kıvılcım çıkarıyor. Poligonda yangın çıkmasında etkili oluyor.”


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı