Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polise şeker hastaları için uyarı

  Hürriyet Haber
  26 Ocak 2002 - 13:28Son Güncelleme : 26 Ocak 2002 - 13:28

  Polis, şeker hastalarına karşı daha duyarlı olacak. Gözaltına alınan şeker hastasının ilaçları zamanında verilecek, şeker hastası olan sürücülerin şekerinin düşmesi veya yükselmesi durumlarında araç kullanmalarına izin verilmeyecek.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine bir genelge göndererek, polislerin görevleri sırasında şeker hastalarına dikkatli davranmalarını istedi. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nın hazırladığı broşürler de genelgeyle birlikte il emniyet müdürlüklerine gönderildi.

  "Şeker Hastaları ve Polis" başlıklı broşürlerde yardımcı bilgiler ve uyarılar yeralıyor. Türkiye'de 2.5 milyon kişinin şeker hastası olduğu belirtilen broşürde şeker hastalarının gösterdiği özellikler anlatılıyor.

  Şeker hastaları gözaltına alındığı zaman, bu hastalığını söyleyenlere polisin, enjeksiyon kullanıyorsa buna izin vermesi ve en geç yarım saat içinde yemek yemesinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

  "Gözaltındaki kişi blöf yapıyorsa dahi risk alınmamalı" denilen broşürde şu uyarılara yer veriliyor:
  Hap ve insülinle tedavi edilen diyabetikler yemek yemedikleri zaman hipoglisemi (şeker düşüklüğü) nedeniyle komaya girebilirler, yemek yemeleri kontrol edilmelidir.
  Ölçüm aleti bulunmayan diyabediklerin aralıklı kan ve idrar şekerleri kontrol edilmelidir. Hastanın kendi kan şeker ölçüm aleti yanındaysa bu aletin kullanmasına izin verilmelidir.
  Diyabetik hastalar sık idrara çıktıkları için tuvalete kolay ulaşabileceği yerde tutulmalıdır.
  Acil durumlar için alarmı olan yerde tutulmalılar ve sık sık kontrol edilmeliler.
  Kötü niyetli kullanımlara karşı insülün gözaltındaki kişinin yanında bırakılmamalı, kullanım zamanında verilmelidir.-İnsülün kullanan diyabetikler genellikle iğne taşırlar ve kollarında,karınlarında ve bacaklarında iğne izleri vardır. Bu da uyuşturucu bağımlıları ile karıştırılmalarına neden olabilir.
  Hipoglisemi sarhoşluk ve uyuşturucu madde alımının doğurduğu tabloya büyük benzerlik gösterebilir.

  TRAFİK POLİSLERİNE...

  Yapılan araştırmaların nedeni açıklanamayan trafik kazalarının önemli bir bölümünün hipoglisemi nedeniyle meydana geldiğinin tespit edildiği belirtilen broşürde trafik polislerine de şu uyarılar yapılıyor:
  Hipoglisemi sürücünün konsantrasyonunu bozarak sürüş yeteneğini ortadan kaldırabilir.
  Hiposlisemide kişi beyin hücrelerinde glikoz eksikliği nedeniyle sarhoş gibi davranabilir ya da saldırgan ve reaksiyonel olabilir.
  Bu tespit edilir ise sürücüye şekerli su veya şekerli gıda verilmelidir.
  Şuuru yerine gelinceye kadar araba kullanmalarına izin verilmemeli ve en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı