Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polise ‘gülümse’ emri

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.03.1999 - 00:01

  Aydın'ın yenilikçi Emniyet Müdürü Tekin Akın, memurlarına, ‘‘vatandaşa gülümse’’ emri verdi. Akın, sabahları vatandaşlarla günaydınlaşmanın polis imajını büyük ölçüde iyileştireceğini söyledi.

  Yenilikçi uygulamaları dünya basınına da konu olan Aydın Emniyet Müdürü Tekin Akın, şimdi ‘günaydın’ projesini geliştirdi.

  Akın, ilçe emniyet müdürleri ve amirlerini toplantıya çağırarak, polisin halkla bütünleşmesi amacıyla tasarladığı uygulama hakkında bilgi verdi. Akın, tüm polislerin, sabahları mesaiye gelirken yolda karşılaştığı en az 3 kişiye ‘‘günaydın’’ deyip gülümsemesini istedi.

  İl genelinde görevli 2 bin 500 polisin bu talimatı yerine getirmesi halinde, her gün toplam 7 bin 500 kişinin gülümseyen, selam veren bir polis göreceği belirtildi.

  POLİSİN FARKLI YÜZÜ

  Pembe karakollar, karakol bahçesindeki oyun parkları, suçlu çocukların rehabilitasyonu, ‘Cesur Ali, Çevik Ayşe’ gibi uygulamalarla polisin farklı yüzünü göstermeyi hedefleyen Akın, bu çalışmaların devamı niteliğindeki ‘günaydın’ projesinin de yarar getireceğini söyledi.

  Sabahları ‘günaydın’ demenin, öğle saatlerine doğru kurulan iletişimden daha etkili ve yararlı olduğunu kaydeden Akın, ‘‘Herkes bu uygulamaya katılsın. Daha sonra da gününde nasıl bir değişiklik olduğunu saptasın’’ diye konuştu.

  Akın, ‘toplum destekli polis’ projesinden yola çıktıklarını belirterek, ‘‘Polis, her gün, hiç tanımadığı en az 3 kişiyi selamlayacak. Teşkilat, böylece binlerce kişiyle iletişime girmiş olacak. Bu uygulamayla vatandaş, ‘Benim polisim bana selam veriyor, günaydın diyor' diyecek. Bu dalga dalga yayılacak. Türk insanı Batılı insana göre daha sevecen. İnsan unsuru bizde hep ön planda. Tanımadığı bir kişinin selamını mutlaka alır ve karşılığını verir. Türk geleneğinde var olan bu sosyal olgu, kaynaşmayı sağlayacak’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı