ANKARA HABERLERİ

Polise gazete ve televizyon yasağı

Soner GÜREL
21.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, emniyette ve karakollarda, görev anında dikkatleri dağıtmasın gerekçesiyle, televizyon izlemeyi yasakladı. Aynı gerekçeyle, karakol polislerinin gazete okumasını da engelleyen Özdemir, beyaz çorapla resmi kıyafet giyenler hakkında tutanak tutturarak bir yeniliğe imza attı.

Soner GÜREL

1 Temmuz’da yeni görevine başlayan Özdemir’in ilk icraatı, tebdili kıyafetle gece yarısı karakollara habersiz baskın düzenlemek oldu. Özdemir, polis memurlarının kıyafetlerini kontrol ederken, özellikle "Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği"ne aykırı olarak siyah çorap yerine değişik renklerde çorap giyen polisler hakkında tutanak tutturuyor.

Anten ve kablolar söküldü

1 Ağustos’ta yayınladığı talimatla, emniyette ve karakollardaki tüm televizyonların kaldırılması emrini veren Özdemir, karakol polislerinin gazete okumalarını da yasakladı. Özdemir’in talimatının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün İskitler’de bulunan binasının çatısındaki tüm televizyon kabloları ve antenleri teknik ekiplerce söküldü. Emniyet binasında sadece emniyet müdür yardımcıları ile şube müdürlerinin televizyon izlemesine izin veriliyor.

Küllük kontrolü

Polislerin bot ve ayakkabılarını kontrol eden Özdemir, 2009 yılı istihkakı olan kıyafetler yerine geçmiş yıllarınkini giyenler hakkında disiplin soruşturması başlatıyor. Gece geç saatlerde ekip otolarının küllüklerini kontrol eden Özdemir, sigara içtiğini belirlediği polisler hakkında Disiplin Şube Müdürlüğü’nde görevli polisler aracılığıyla tutanak tutturuyor.

Sekreterler karakollara

Özdemir, şubelerde sekreter olarak görev yapan birçok kadın polis memurunu karakollara gönderirken, makam araçlarının kullanılmasına da sınırlama getirdi. Sigara yasaklarının uygulanması konusundaki hassasiyetini tüm teşkilatına brifing vererek anlatan Özdemir, polislerin resmi kıyafetle sigara içmesini yasakladı. Özdemir, göreve başladığı tarihten itibaren, 170 polis hakkında çeşitli nedenlerle tutanak tutturdu.

Okulları zimmetledi

ANKARA Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, liseli gençliği suçtan korumak ve muhtemel olayları önlemek amacıyla okulları, polislere zimmetledi. "Okul Projesi" kapsamında Ankara’da 105 lise ve bu liselerde görev yapacak 109 polis memuru belirlendi. Bu polisler, 31 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında hizmet içi eğitim görecekler.

Eğitimde polislere, gençlik dönemindeki duygusal, düşünsel, davranışsal durum ve tutumlar, çocukları etkileyen bilişim suçları, çatışma ve çatışma çözme yöntemleri, cinsel ve fiziksel istismar, ebeveyn ve ergen ilişkileri, çocuk ve suç, gençlik ve terör, madde bağımlılığının bedensel ve psikolojik etkileri, sosyal psikoloji ve çocuk sağlığı konuları anlatılacak.

Polisler, okul yöneticileri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanlarıyla da sürekli irtibat halinde olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Polise gazete ve televizyon yasağı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı