Polise Couger helikopter geliyor

Hürriyet Haber
16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.03.1999 - 00:01

Türkiye'nin kısa bir süre içinde AS532 Couger sekiz helikopter için Fransız-Alman ortak şirketi Eurocopter ile anlaşmaya varacağı bildirildi. Polis Havacılık birimlerinin elinde bulunan ve artık ömürlerini doldurmaya başlayan Puma tipi helikopterlerin Couger'larla değiştirilmesi planlanıyor. Bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait bir Puma helikopteri geçen yıl arızalanarak Eminönü'de bir evin çatısına düşmüştü.

Amerikan savunma çevrelerinin dergisi olarak bilinen Defense News'un Türk yetkililere dayanarak verdiği habere göre, 100 milyon dolara mal olacak helikopterler özel emniyet güçlerinin hizmetinde olacak. Helikopterde her türlü hava şartında operasyon yapabilecek özelliklere sahip elektronik teçhizatlar bulunacak.

Ortak üretim şeklinde gerçekleştirilmesi düşünülen projeyle 50 adet helikopter projesinin Amerikan Sikorsky firmasına verilmesinden sonra Avrupalılar'ın bir derece rahatlatılması ve Türk helikopter üretim tesislerinin de çalışmayı sürdürmesi amaçlanıyor.

Bir Türk yetkili, ‘‘Gelecek birkaç hafta içinde anlaşmayı tamamlamayı bekliyoruz’’ diye konuştu. Derginin haberinde bir uzmanın ‘‘Sikorsky'nin ürettiği Black Hawk'un seçimi Eurocopter için büyük bir darbe olmuştu. 100 milyon dolarlık anlaşma, Eurocopter'ın acısının bir bölümünü giderecek’’ dediği ifade edildi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı