Gündem Haberleri

  Polise 3'üncü dalga operasyon

  TOYGUN ATİLLA - ÇETİN AYDIN/ HÜRRİYET
  01.09.2014 - 06:57 | Son Güncelleme:

  Emniyet mensuplarına yönelik "22 Temmuz" soruşturmasında 3'ncü dalga operasyon başlatıldı. İstanbul merkezli 16 ilde düzenlenen operasyon kapsamında çok sayıda polis gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı da var. Polislerle ilgili suçlamalar arasında ''hükümeti yıkmaya teşebbüs'' iddiası da yer alıyor.

  İNGİLİZCE VE TÜRKÇE 'SIFIR' YAZILI TİŞÖRT GİYDİLER

  Şu ana kadar 20 polis gözaltına alındı. 14'ü amir 33 polis hakkında da gözaltı kararı var.

  Gözaltına alınan polisler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Gözaltına alınan polisler arasında Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ile İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi eski Müdür Yardımcısı Yasin Topçu da yer alıyor.

  Şüphelilerden bazılarının üzerlerine Türkçe ve İngilizce "Sıfır" yazan siyah tişörtler giydiği görüldü. Bu tişörtlerden giyen şüphelilerden birinin, "Biz zaten sıfırız, buradayız. Ama haram para sıfırlanmaz" diye bağırdı.

  Polise 3üncü dalga operasyon

  Gözaltına alınan Yakup Saygılı, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Saygılı, gazetecilere niçin gözaltına alındığını bilmediğini söyledi.

  Polislerle ilgili suçlama ''hükümeti yıkmaya teşebbüs'' ve ''casusluk ile resmi belgede sahtecilik'' iddialarına yönelik...  İstanbul Mali Suçlarla Müdacele Şube Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyon, mülkiye müfettişlerinin Aralık sonundaki görevden almaların ardından şubeye yönelik başlattığı incelemenin sonucunda şekillendi. Mülkiye müfettişleri incelemeyi polis başmüfettişleriyle ortaklaşa yürüttü. Yapılan üsulsüzlükler geniş çaplı bir raporda tüm detaylarıyla yer aldı. Raporun ardından operasyon için düğmeye basıldı.

  VAN, HAKKARİ, BİTLİS, URFA VE SİVAS'TA 9 GÖZALTI

  Operasyonda, Van'da 4 polis memuru, Hakkari'nin Şemdinli ve Yüksekova ilçe emniyet müdürlüklerinde görevli 2 polis memuru, Bitlis'te bir başkomiserin, Urfa'da bir, Giresun'da bir polis, Sivas'ta da bir polisin gözaltına alındığı belirtildi.

  Gözaltına alınan şüphelilerin, işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı