Dünya Haberleri

  Polis uzun etek giydirecek

  Hürriyet Haber
  26.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Endonezya’nın Aceh eyaletinde şeriat polisi pantolon giyen kadın avına çıkıyor. Bugünden itibaren dar pantolonla yakalanan kadınlara, şeriat polisi bedava uzun etek dağıtacak.

  DÜNYANIN en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip olan ülkesi Endonezya’da kısmen de olsa şeriatın uygulandığı tek eyalet olan Batı Aceh’te aylardır konuşulan “dar pantolon yasağı” bugün yürürlüğe giriyor.
  Yasak kapsamında şeriat polisine 20 bin uzun etek dağıtıldı. Şeriat polisi eyalette devriye gezerek dar partolanla gezen kadınları durdurup bir kağıt imzalattıktan sonra etekleri giydirecek. Ramli Mansur isimli eyalet şefi şeriat kurallarına infaz edip etmekle ilgili bir gün Allah’a hesap vereceğini söyleyerek “Suçlu kadınlar eğer şeriat polisi tarafından yakalanırsa pantolonları hemen etekle değiştirebilirler” dedi.
  Eyaletteki kadınlar şimdiden şeriat polisine yakalanma tehlikesini yaşamaya başladı. Dün ahlak polisi tarafından durdurulan 30 kadından biri olan Fatima (40) “Elbisemle ilgili ne sorun var. Hangi kanunu çiğnemişim” diye direnmeye çalıştı. Şeriat polisinin uygun giyinmeyen kadınları tutuklama yetkisi yok ancak istediği gibi kadınları yol ortasında durdurup üstünü değiştirmesini emredebilir. Aceh eyalet yönetimi geçen yıl da yine tartışmalı bazı dini kuralları gündeme getirdi. Söz konusu yasal düzenlemelere göre zina yapmaktan suçlu bulunanlar, eşcinseller
  recm edilecek.

  Böyle giyinmeyen yandı/images/100/0x0/55ea764ef018fbb8f8818826

  Batı Aceh yerel hükümetinin Sözcüsü Mulia Agus, kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine dair bir belge yayınladı. Eyalette kadınları başlarını örtüp, vücut hatlarını gizleyen bol kıyafetler giymesi zorunluluk. Sokaklarda dar pantolon ya da blucinle yakalanlara şeriat polisi, hemen değiştirmek üzere uzun etek verecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı