Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis uyarı için sahte parayla kurban aldı

  Zeki GÜNAY- Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)
  24 Kasım 2009 - 15:13Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 15:13

  Gaziantep’te alıcı görünümündeki polis, Kurban Bayramı öncesi besicilerin dikkatini çekmek için sahte parayla kurban satın aldı. Dolandırıldığını fark edemeyen besicilerden Mustafa Değer, “İnşallah gerçeği başıma gelmez” diye dua etti.

  Mali Büro Amirliği ekipleri, Kurban Bayramı nedeniyle kalpazanların sahte paralarla kurban alışverişi yapabileceğine dikkat çekmek için ilginç bir yönteme başvurdu. Polisler, büyükbaş hayvan pazarında satıcı Mehmet Demirci ile pazarlık yaptı. Polislerle satıcı arasında uzun süren pazarlık sonrasında büyükbaş hayvan için anlaşmaya varıldı. Polisler, satıcıya büyükbaş hayvanın değeri olan sahte 2 bin 300 lirayı ödedi. Mehmet Demirci, aldığı paralara hiç bakmadan cebine koydu. Bu sırada tekrar devreye giren Mali Şube ekipleri, Mehmet Demirci’den aldığı paraları kontrol etmesini istedi. Polisler, paranın sahte ve kendilerinin de polis olduğunu söyleyince Demirci ikna oldu. Satış yapmanın sevinciyle paraya bakmadan cebine koyan bir başka satıcı Mustafa Değer ise, “Bu gerçek olsaydı, büyük zarar edecektim. Artık sahte para konusunda daha dikkatli olacağım” dedi.

  Kentteki tüm hayvan pazarlarını dolaşan polis, sahte paraya dikkat etmeleri konusunda satıcıları uyarırken, TL’nin özelliklerini ve sahtelerinden ayrılan farklarını anlatan broşür dağıttı. Broşürde polis kendilerinin gerekli önlemleri aldığını belirtirken şu uyarılarda bulundu:
  “Mümkün olduğu kadar, TL ile alışveriş yapılmalı, döviz tercih edilmemelidir. Kurbanlık alışverişi sırasında yüklü miktardaki paraları hiç pazarlık etmeden, ısrarcı olmadan verebilen kişilere şüpheci yaklaşılmalıdır. Fazla büyük olmayan miktardaki ücretleri büyük değerli banknotlar ile ödeyen kişilere karşı duyarlı olunmalı. Sahte olmasından şüphelenilen paralar, gerçek olduğundan emin olunan diğer paralar ile karşılaştırılmalı. Paralar üzerindeki emniyet şeridi, kabartma baskı ve filigran gibi güvenlik önlemleri dikkatlice incelenmelidir. Sahte para verdiği anlaşılan kişilere, sahte banknotlar kesinlikle iade edilmemeli, hemen güvenlik güçlerine bilgi verilmelidir. Sahte para veren kişilerle ilgili eşkal bilgileri, kimlik bilgileri veya araç bilgileri güvenlik güçlerine bildirilmelidir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı