Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis senaryo yazdı

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 2000 - 00:01

  Uğur Mumcu'nun katili olduğu iddiasıyla yargılanan Yusuf Karakuş, Ankara Emniyeti'nin istikbal sağlamak için komplo kurduğunu söyledi. Karakuş, ‘‘Polis senaryoyu yazdı, rolümü iyi oynadım. Mumcu'nun evinin önündeki kulübe ve arabanın ters olduğunu bile söylediler’’ dedi.

  UMUT davasının idamla yargılanan sanıkları, dünkü duruşmada ağır işkence gördüklerini öne sürüp, Emniyet'e yönelik şok iddialarda bulundular.

  Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun katili olduğu iddiasıyla polis tarafından keşif yaptırılan, iddianamede ise bu davadan sanık yapılmayan Yusuf Karakuş, Ankara Emniyeti'nin istikbal sağlamak için kendisine komplo kurduğunu öne sürdü. Davanın idamla yargılanan diğer iki sanığı Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel ise psikolojik çöküntü içinde olduklarını ancak tedavi gördükten sonra sorgulanmayı kabul edeceklerini söylediler.

  Uğur Mumcu'nun katillerini yakalamak için başlatılan ve bağlantıları ile Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Bahriye Üçok'un da arasında bulunduğu 22 olayla ilgili 17 sanıklı ‘Umut Davası’na, dün Ankara 2 No'lu DGM'de devam edildi.

  Karakuş, Ankara'yı hiç bilmediğini, Mumcu suikastinin senaryosunu polisin kendisine yazdığını, Ulus'ta kaldığı oteli, buluşma yeri olarak gösterilen cami ve Mumcu'nun evine keşiften önce polis tarafından defalarca götürülüp, kendisine rolünün ezberletildiğini iddia etti. Polisin keşiften önce kendisine Mumcu'nun evinin önündeki kulübenin ve arabanın ters konduğunu bile söylediğini öne süren Karakuş, ‘‘Ben rolümü iyi oynadım. Bana birkaç ay yatıp çıkacağımı söylediler. Savcıya daha sonra gerçekleri anlattım’’ dedi.

  Karakuş, 6 Mayıs'ta yakalandığının görünmesine rağmen 34 gün önce yasadışı gözaltına alındığını, işkence gördüğünü öne sürdü. Karakuş, ‘‘İşkence yüzünden kulaklarım patladı. Beni sorgulayanlar, ‘Biz derin devletteniz, seni öldürürmemiz halinde kimse sorumlu tutamaz, terfi ederiz' diye tehdit ettiler. Fazla direnemedim. Bana yüklenen suçlamaları kabul ettim. Bunun dışında Ankara ve İstanbul Emniyeti'nde işkence görmedim, ama baskı yaptılar’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı