Gündem Haberleri

  Polis rüşvet listelerini çakmağın ucundan aldı

  Çetin AYDIN
  11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da gümrüklere yönelik düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınan, aralarında İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Lütfi Ekinci, Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Şube Müdürü Çoşkun Cihanoğlu ile Atatürk Havalimanı Gümrük Müdürlüğü Kargo Terminal Müdürü Hayrettin Eker’in de bulunduğu 35 kişinin emniyetteki sorgusu sürüyor.

  Şüpheliler haklarındaki iddiaları kabul etmezken, operasyonda polisin çabukluğu sayesinde dosyaya delil olarak konulan rüşvet listelerinin yakılmaktan son anda kurtarıldığı ortaya çıktı. Gümrük müdürleri cepleri ve çekmecelerindeki paraları atmaya çalışırken yakalanırken, benzer bir olay rüşvet çarkının içindeki gümrük muayene memurlarıyla da yaşandı. Operasyonu yöneten emniyet yetkilileri, polisleri olası delil atma ve yakma girişimlerine karşı uyardı. Polisin Atatürk Havalimanı’ndaki gümrük binasına girdiğini gören gümrük muayene memurları çekmecelerindeki, kimlerden ne kadar rüşvet alındığı yazılı olan rüşvet listelerini çakmakla yakma girişiminde bulundu. Polis ekipleri, hafif şekilde yanan listeleri söndürerek kurtardı. Rüşvet listelerini çakmakla yakmaya çalışan memurlar hakkında “Delil karartma” suçlamasıyla tutanak tutuldu.

  Köstebek yakalandı

  Rüşvet operasyonu yapılacağını öğrenen Ekinci’nin, müdürleri uyarması üzerine, polis köstebek avına çıktı. Araştırmalar sonuç verdi ve adliyede görevli bir katibin köstebeklik yaptığı belirlendi. Köstebeğin soruştuma kararını bildirdiği Cihanoğlu’nun da Ekinci’yi uyardığı ileri sürüldü. Operasyondan önce kaçan köstebek, yakalandı. Halkalı, Ambarlı ve Atatürk Havalimanı’nda dün aralarında gümrük muayene memurunun da bulunduğu 10 kişi daha gözaltına alındı. Böylece rüşvet operasyonunda gözaltı sayısı 46 oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı