Gündem Haberleri

  Polis pankartları indirmek için Taksim'e girdi, gerginlik çıktı

  İSTANBUL (DHA) -hurriyet.com.tr
  11.06.2013 - 06:52 | Son Güncelleme:

  Çevik kuvvet polisleri, sabah saat 07:30'da Taksim meydanına girdi. İstanbul Valisi Mutlu, Twitter'dan Gezi'ye müdahale edilmeyeceğini, polisin sadece AKM ve Atatürk Anıtı'ndaki pankart ve resimleri kaldıracağını açıkladı. Polis de sık sık anons yaparak ''Taş atmayın su sıkmayalım'' diye uyardı. Ancak yine de tansiyon yükseldi. Bazı küçük gruplar polise taş ve molotof attı, çevik kuvvet de tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Saat 11.00 olduğunda 3.5 saatlik fırtına dindi, durum sakinleşti.

  SAAT 06:00: Gümüşsuyu Caddesi başında bulunan Süzer Plaza'nın önünde çevik kuvvet polisleri toplandı. Yaklaşık 20 çevik kuvvet otobüsü ve İETT otobüsleriyle getirilen polisleri ellerinde kaskları ve kalkanlarıyla bir süre bekledi. Bu sırada çevrede de geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.  

  POLİS TAKSİM'E DOĞRU YÜRÜYOR / FOTO GALERİ           

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  SAAT 06:50: Polis Gümüşsuyu Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Çevik kuvvet ekipleri, caddede kurulan bir barikatı geçti.

  SAAT 07:30: Polis, TOMA ve Akrep eşliğinde Taksim Meydanı'na girdi. Bu sırada eylemciler de zaman zaman molotof kokteyli attı.

  TOMA’NIN İMDADINA TOMA YETİŞTİ / WEB TV

  VALİ, TWITTER'DAN AÇIKLADI: MÜDAHALE YOK        

  SAAT 07:35: İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sabah mesaisine erken başladı ve Twitter'dan Gezi Parkı'na müdahale edilmeyeceğini, sadece AKM'nin üzerindeki pankartları indireceklerini açıkladı.

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı VALİ TWITTER'DAN AÇIKLADI:
  'Gezi'ye müdahale olmayacak, AKM'deki pankart ve resimleri toplayacağız'

  REKLAM PANOSUNDA YANGIN

  SAAT 07:40: Bir reklam panosunda yangın çıktı. Alevlere hemen müdahale edildi.

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  POLİSTEN ANONS

  SAT 07:45:Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkı'na Müdahale Yapılmayacak. Amacımız Anıt çevresine ve AKM'ye düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor.

  ATATÜRK ANITI VE AKM'DEKİ PANKARTLAR İNDİRİLİYOR

  SAAT 07:50: Polis ekipleri Atatürk Anıtı ve AKM'deki pankart ve resimleri kaldırıyor. Meydanda iki yere de Türk Bayrağı asıldı.

  POLİS AKM VE ANIT'TAKİ PANKART VE RESİMLERİ BÖYLE KALDIRDI / Foto Galeri

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  ZAMAN ZAMAN GERGİNLİK YAŞANIYOR

  SAAT 07:55: Eylemciler de yüzlerinde gaz maskeleri ya da bezlerle alanda zaman zaman molotof kokteyli atıyor. Bu nedenle alandan yer yer dumanlar yükseliyor.

  SAAT 08:00: Polis AKM'deki resim ve pankartları indirdi. AKM'nin üstünde sadece Türk Bayrağı ve Atatürk resmi kaldı. Aynı şekilde Atatürk Anıtı'ndaki tüm pankartlar da kaldırıldı.

  POLİSTEN TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE

  SAAT 08:05: Alanı dolduran eylemciler polise direnince polis de tazyikli su sıkarak müdahale etti.

  EYLEMCİLER ANONS YAPTI: VALİ SÖZ VERDİ, MÜDAHALE YAPILMAYACAK

  SAAT 08:10: Eylemciler hoparlörle anons yaptı: “Arbededen çıkan gruplar Vali'nin sözü vardır. Müdahale yapılmayacak. Arkadaki müdahaleyi durdurun. Birbirimize izin verelim 5 dakika dinlenelim. Gezi Parkı çıkışına gelin konuşalım.”

  SAAT 08:20: Alanda bazı eylemciler bekleyişlerini sürdürürken bir kısım ise polisin müdahale etmesi anında ne yapacaklarına, nasıl davranacaklarına karar vermek üzere Gezi Parkı'nda toplandı.

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı
  Dünyanın gözü yine Taksim'de Bu fotoğrafa Vali'den yanıt geldi Gezi zinciri oluşturdular

  VALİ: EYLEMCİLER SİS VE DUMAN ÇIKARTAN METARYAL KULLANDI

  SAAT 08:30: Yaşananları dakika dakika Twitter'dan paylaşan Vali Mutlu, son mesajında ''Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar.Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim. Ayrıca göstericilerin havai fişek kullandıkları da  görüldü.Şu anda durum daha sakin.'' diye yazdı.

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  DURUM SAKİN

  SAAT 08:40: Polis ekipleri ve eylemciler bekleyişlerini sürdürüyor. Durum genel olarak sakin. Gazetecilerin olay yerinden uzaklaşması için anons yapılıyor. Bazı eylemciler, polise taş atanları sakin olmaları yönünde uyarıyor.

  POLİSTEN ANONS: TAŞ ATMAYIN, SU SIKMAYALIM

  SAAT 08:50: Polis eylemcilere yönelik 'taş atmayın biz de su sıkmayalım' anonsu yapıyor.

  POLİSTEN BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

  SAAT 08:55:  Polisin Taksim'de olmasına tepki gösteren eylemciler bir TOMA'nın etrafını sardı, polis biber gazıyla müdahale etti. Ortalık bir anda duman içinde kaldı.

  Tarlabaşı, Sıraselviler ve Elmadağ yönüne kaçan eylemciler, polise taş, molotofkokteyli ve misket attı.

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  SAAT 09:15: Herhangi bir müdahalenin olmadığı Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin bekleyişi sürüyor. Gezi Parkı'ndaki bazı eylemcilerin meydana doğru ilerlemesi üzerine, polis hattına yaklaşmamaları yönünde anons yapıldı. Polisin anonsunda, bu kişilerin parka dönerek faaliyetlerine devam etmesi istendi.

  SAAT 09:25: Vali, Twitter'dan anı anına paylaşmaya devam ediyor. Vali, ''Gezi Parkında bulunan gençler;sizi olaylara sokmak için gayret eden gruplara karşı dikkatli duruşunuz  için size tekrar teşekkür ediyorum. Gençler,Gezi parkı içine,çevresine sis bombası atıp bunu  polisin gaz bombası attığı yönünde kışkırtmalar için kullanacaklara dikkat edin'' diye yazdı.

  SAAT 09:30:/images/100/0x0/55eaf298f018fbb8f8a0fef0

  Gezi Parkı'nda tedirgin bekleyiş devam ediyor. Parkın içinde bekleyenler sosyal medya üzerinden fotoğrafları paylaşıyor.

  TOMA YANDI

  SAAT 09:55: Taksim'de eylemcilere müdahale eden TOMA bir anda alevler içinde kaldı. Alev alan TOMA'yı çevresindeki iki TOMA su sıkarak söndürdür. Ancak TOMA büyük
  hasar gördü.

  TOMA BÖYLE YANDI / Foto Galeri

  Polis pankartları indirmek için Taksime girdi, gerginlik çıktı

  BARİKATLAR KALDIRILIYOR

  SAAT 10:00: İş makineleri de Taksim ve civarındaki barikatları kaldırmak için çalışmalarına başladı.

  TAKSİM'E METRO YOK

  Bu arada, Taksim ve Şişhane metro girişleri kapatıldı. Kabataş-Taksim Finiküler seferi yapılamazken, metro seferleri Osmanbey-Hacıosman arasında gerçekleştiriliyor.

  7 YARALI HASTANEDE

  SAAT 10:30: Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olaylarda yaralananlar Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getiriliyor. Hastaneye 2'si polis 2'si gazeteci toplam 7 yaralının getirildiği öğrenildi.

  VALİ'DEN BASIN TOPLANTISI

  SAAT 10:50: Vali Hüseyin Mutlu bir basın toplantısı yaptı ve ''Çalışma tamamlanmıştır. Gezi Parkına müdahale olmayacağını tekrar ifade etmek istiyorum'' dedi.

  3.5 SAATLİK FIRTINA DİNDİ

  SAAT 11:00: Taksim Meydanı'nda polisin bekleyişi sürerken durum sakinlik kazandı.

   


   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı