Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis Müdürü dolandırıcılıktan tutuklandı

  Hürriyet Haber
  04 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2000 - 00:01

  Diyarbakır'da, atış derslerinde kullanılan mermi sayısını yüksek gösterip 12 milyar liralık vurgun yaptıkları iddiasıyla biri şube müdürü üç polis tutuklandı. Biri için de gıyabi tutuklama kararı çıktı.

  DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesi'nde, kamu kurumlarına verilen atış derslerinde kullanılan mermi sayısı fazla gösterilerek 12 milyar liralık vurgun yapıldığı ortaya çıkarıldı. Şube Müdürü Mehmet Satıcıoğlu, polis memurları Fahrettin İzgi ve Efdal Yıldız, ‘dolandırıcılık, zimmete para geçirmek ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarından tutuklandı. Bingöl'de askerlik yapan polis İbrahim Pehlivan hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

  Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Mustafa İhsan Dursun tarafından Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılırken, iddianamede haklarında 8 yıla kadar hapis cezası istenen sanık polislerin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden emir gelmediği halde Diyarbakır'daki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik görevlilerine eğitim atışları yaptırmak için kurumlara teklifte bulundukları ve program hazırladıkları bildirildi. İddianamede ‘‘Mutemet olarak görev yapan polis memuru İbrahim Pehlivan, şube müdürü Mehmet Satıcıoğlu'nun talimatıyla belgeleri değiştirerek kurumlardan tahsil edilmesi gereken miktarı fazla hesaplamıştır. Valilik onayından gelen tahsilat listesi sanıklar tarafından değiştirilerek, uygun görülen tahsilat miktarı yeniden artırılmıştır’’ denildi.

  1999 ve 2000 yılının geçen süresince tahsil edilmesi gereken rakam 343 milyon 90 bin lirayken valilik makamına onay için 5 milyar 101 milyon liralık tahsilat listesi gönderildiği, ancak bu listenin sonradan yine oynanarak toplam 12 milyar 184 milyon 98 bin lira tahsil edilerek resmi kurumların dolandırıldığı bildirildi. Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Satıcıoğlu'nun maddi durumunun oldukça bozuk olduğu, bu nedenle fazla ders saati yazılması talimatı verdiği kaydedilen iddianamede, tahsilatın yine sanık 4 polis tarafından elden yapıldığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı