Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Polis kimseye göz açtırmadı

  Özgür ALTUNCU / DHA / İSTANBUL
  01 Ocak 2011 - 10:07Son Güncelleme : 01 Ocak 2011 - 10:07

  Önlemlerini günler öncesinden alan İstanbul polisi, yılbaşı gecesi kimseye göz açtırmadı. 33'ü taciz iddiasıyla toplam 64 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 2 de tebliğci olduğu öğrenildi. Tedbirleri yerinde inceleyen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Taksim bu gece beklediğimizden çok daha huzurlu oldu. Halkımız huzur içinde yılbaşına girdi" şeklinde konuştu. Çapkın yılbaşı kutlamalarında 2 bıçaklama yaralama olayı yaşandığını ve iki olayda da toplam 8 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Çapkın, gözaltına alınların çoğunun kabahetler kanununa muhalefetten gözaltına alındığını söyledi. Çapkın Taksim ve çevresinde yılbaşı kutlamasına gelen kalabalığı vurgularken, yaklaşık "1 milyon sürkülasyon oldu" diye konuştu.

  Yılbaşında güven timleri farklı kılıklarda Taksim ve çevresinde görev yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde ve Taksim Meydanı'nda şapka satıcısından kestaneciye, noel baba kılığından, simitçiye kadar yüzlerce sivil polis pür dikkat görevlerini yaptı. Bölgede önceki yılların aksine resmi üniformalı polis ara sokaklarda görev yaptı. Sayıları yaklaşık 2 bini bulan sivil polisler, gece boyu kalabalığın arasında dolaştı. Görev yapan sivil polisler arasında en çok dikkat çeken mini etekli kadın polis oldu.

  Erkek arkadaşı da ona eşlik etti. Özellikle müzik yayınını yapıldığı gezi parkı ve otobüs durakları civarında gezen sevgili rolündeki polisler, kalabalığın içine girerek, tacizci aradı. Şüphe çekmemek için başka bir sivil polis ekibi de onları takip etti. Hatta bir ara takipte polisler sevgili rolündeki arkadaşlarına hatıra fotoğrafı çekti. Polis bu yılbaşında kalabalık gruplar halinde görev yapan gazetecilere de koruma verdi. Her haber ekibinin yanında birer sivil polis görev yaptı. Ekipler gece boyu şüphelendikleri kişileri durdurup kimlik kontrolü ve GBT sorgulaması yaptı. Bu uygulama sayesinde haklarında arama kararı bulunan 5 kişi gözaltına alındı.

  GÖZALTILARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ

  2010'u 20011'e bağlayan dakikalarda İstiklal caddesi ve Taksim meydanı dolup taştı. Kalabalık arasında gruplar halinde dolaşan erkekler dikkat çekerken, kadınların daha çok yabancı turistlerden oluşması da gözlerden kaçmadı. Kadınları takip edip sözle taciz edenler güven timleri ve sivil polisler tarafından anında gözaltına alındı. Ekipler gözaltına aldıkları şahısları kalabalığı yararak, Taksim Meydanındaki gözaltı merkezi götürdü. Polis gece boyunca telsizlerden bilgi alışverişinde bulundu. Bu görüntü gece boyu tekrar tekrar yaşandı. Gözaltına alınan bazı şahıslar polisin elinden kurtulmaya çalıştı. Asker olduğunu söyleyen bir kişi de " ben bu ülkeye askerlik yaptım, suçum ne" diyerek" gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

  ZABITA DA POLİSE EŞLİK ETTİ

  Polisin aldığı tedbirler yanında Beyoğlu Belediyesine bağlı Zabıta ekipleri de Taksim ve çevresinde seyyar satıcılık yapanlara karşı operasyon yaptı. Zabıta işportacılık yaptığını tespit ettiği çok sayıda kişinin mallarına el koydu.

   


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı