« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Polis kapıyı kıranları arıyor

Özel güvenliklerin yetersizliği ve tarihi stadın deniz tarafındaki kapısının ince bir telle bağlanmış olması da gözlemci raporunda yer aldı.

Arda AKIN
SON GÜNCELLEME

BÜYÜK çekişmeye sahne olan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin 3. dakikasında İnönü Stadı’nı basan sarı lacivertli taraftarlar, gözlemci raporundaki yerini aldı. Raporda, stadın deniz tarafındaki tarihi kapısının ince bir telle bağlanmış olması ve özel güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldığı belirtildi. Polis ise stadı basan taraftarların tespit edilmesi için kamera kayıtlarını incelemeye aldı.

FENERBAHÇELİLER İNÖNÜ STADI'NI BASTI - Foto Galeri 

Eski biletleri okuttular

Derbinin gözlemci raporunda, bir kısım Fenerbahçe taraftarının maça girmek amacıyla farklı karşılaşmalara ait biletleri elektronik turnikelere okuttuğu, bu işlemin de defalarca yapılması üzerine sistemin arızalandığı ve turnikelerin kilitlendiği belirtildi. Bunun üzerine stat dışında kalan biletli yaklaşık 800 kadar Fenerbahçe taraftarının, İnönü’ye giremeyince stadın deniz tarafındaki tarihi kapısına yöneldiği kaydedilen raporda, kapının birkaç kişinin zorlaması sonucu açıldığına değinildi.

Önce müzeye girdiler

Raporda, yüzlerce kilo ağırlığındaki kapının küçük bir tel parçasıyla bağlanmasının, büyük bir ihmal olduğuna dikkat çekilirken, taraftarların baskının ardından ilk önce statta bulunan Beşiktaş Müzesi’ne girdiği, daha sonra polisin yönlendirmesiyle deniz tarafındaki kale arkası tribününde kendilerine ayrılan bölüme geçtiğine de yer verildi. Baskınla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Spor Büro ekipleri de kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Turnikelere farklı maçlara ait biletleri okutan ve tarihi kapıyı zorlayarak içeri ilk giren taraftarların tespit edilmesi için çalışma başlatıldı. İncelemeler kapsamında 20 taraftarın kimlik bilgilerine ulaşılırken, bu taraftarların bundan böyle statlara alınmayacağı öğrenildi.

F.BAHÇELiLER : O KAPI KIRILMADI POLiS ARALADI

BEŞİKTAŞ derbisine eski maç biletleriyle gelip, turnikeleri bozdukları ve kapıları kırıp İnönü Stadı’na girdikleri gözlemci ve temsili raporlarında yazılan Fenerbahçe taraftarları, organize bir davranışla karşılaştıklarını öne sürdü. Sarı lacivertliler, maç saatinden önce stada geldiklerini ama yaklaşık 1 saat içeri alınmadan dışarıda bekletildiklerini ifade etti. Taraftarlar, biletleri olmalarına rağmen maçın başladığı saate kadar içeri giremediklerini ve bunun da deplasman yasağının haklı çıkarılması için kasıtlı yapıldığını belirttiler. Fenerbahçeliler, İnönü Stadı’na kapıları kırarak değil, polisin kapıyı aralaması sonucu yüklenerek girdiklerini söylediler.

F.Bahçe Kulübü: Taraftarlarımıza biber gazı sıkıldı

F.BAHÇE, derbide, taraftarlarının kapıları kırıp içeri girmesi konusunda bir açıklama yaptı. Sarı lacivertliler açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Turnikelerin bozulması sonucu, taraftarlarımızın büyük bölümü dışarıda bekledi. Bu esnada biber gazına maruz kalan taraftarlarımız, paniğe kapalıp, tribündeki yerlerini almak için, sahaya doğrudan açılan kapılardan girmiştir.” Öte yandan Beşiktaş yöneticisi Orhan Saka, Fiyapı İnönü Stadı’nda oluşan zararı F.Bahçe’nin karşılayacağını söyledi.

Taraftar baskını can yakacak

FENERBAHÇE taraftarının Beşiktaş derbisinde İnönü Stadı kapısını kırıp içeri girmesi ve oyunun durması, hakem ve temsilci raporlarında yer aldı. Profesyonel Disiplin Kurulu’na sevk edilecek iki kulüpten Fenerbahçe’ye seyircisiz maç ile para, Beşiktaş’a ise sadece para cezası gelecek. Sarı lacivertlilerin 11. hafta Eskişehirspor ile Kadıköy’de oynayacağı maçta sadece kadın ve çocuk taraftarlar yer alacak. / Özgür ŞAHİNER

F.BAHÇE TARAFTARI KABATAŞ'A BÖYLE GELDİ - Web TV


Bunları da Beğenebilirsiniz